Nawigacja

Aktualności

Pomoc humanitarna dla mieszkańców Chersonia – Gdańsk, 6–20 czerwca 2022

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku włącza się do akcji pomocowej dla objętej wojną Ukrainy. Przez dwa tygodnie, od 6 do 20 czerwca siedziba oddziału stanie się hubem pomocy dla mieszkańców Chersonia.

Chersoń w obliczu katastrofy humanitarnej

    W okupowanym przez wojska rosyjskie Chersoniu nasila się kryzys humanitarny. Od ponad 2 miesięcy sytuacja jest fatalna. Okupanci uniemożliwiają transport towarów pierwszej potrzeby z innych części kraju. Nie funkcjonują także korytarze humanitarne, z tego względu najbardziej palącą potrzebą w Chersoniu jest zapewnienie ludności cywilnej lekarstw i preparatów medycznych, zarówno specjalistycznych, jak i tych podstawowych, które można kupić bez recepty w każdej aptece, drogerii, osiedlowym sklepie. Brakuje także środków higienicznych i pielęgnacyjnych dla młodych matek i dzieci, wreszcie żywności o długim terminie ważności, szczególnie dla niemowląt i małych dzieci.

W związku z powyższym włączamy się do akcji pomocowej dla objętej wojną Ukrainy: Pomoc humanitarna dla mieszkańców Chersonia.

 

Poniżej zamieszczamy pismo dr. Pawła Piotra Warota, dyrektora IPN Oddział w Gdańsku.

 

Drodzy Pracownicy IPN w Gdańsku!

Wielce Szanowni Sympatycy i Współpracownicy Instytutu Pamięci Narodowej!

W związku z pismem w sprawie pomocy humanitarnej dla mieszkańców Chersonia (Ukraina), jakie pod koniec kwietnia br. złożył na moje ręce Przewodniczący Rady Miasta Chersoń, p. Ihor Kołychajew, zwracam się z apelem oraz prośbą do Was – Pracowników Oddziału IPN w Gdańsku oraz Przedstawicieli współpracujących z nami instytucji kultury i placówek oświatowych: pedagogów, bibliotekarzy, animatorów kultury, oraz wszystkich ludzi dobrej woli, o włączenie się do akcji pomocowej dla Chersonia.

Jak zapewne Państwo wiecie, Chersoń znajduje się od 1 marca 2022 r. pod rosyjską okupacją. Miasto przeżywa trudne chwile i jest obecnie w dużo cięższym położeniu, niż pobliskie Odessa i Mikołajów, które są wprawdzie bombardowane, jednak znajdują się pod kontrolą wojsk ukraińskich i pomoc humanitarna dociera tam z mniejszymi przeszkodami. Z listu, który otrzymałem (w zał.) wynika, że od ponad 2 miesięcy w Chersoniu jest fatalna sytuacja aprowizacyjna i brakuje niemal wszystkiego: lekarstw i medykamentów (zarówno specjalistycznych – dla pacjentów onkologicznych i kardiologicznych, jak i tych podstawowych, które można u nas kupić bez recepty w każdej aptece, drogerii, osiedlowym sklepie), środków higienicznych i pielęgnacyjnych dla młodych matek i dzieci, wreszcie żywności o długim terminie ważności, szczególnie dla niemowląt i małych dzieci.

Nasi partnerzy z Chersonia bardzo potrzebują naszej pomocy. W imię znakomitych relacji między władzami tego miasta a IPN Gdańsk, zadzierzgniętych w ub. roku podczas organizowanych tam od 2011 roku Regat Żeglarskich im. gen. M. Zaruskiego o Puchar Prezydenta RP, a także zwykłej ludzkiej solidarności, zdecydowałem, że odpowiemy na ten apel pozytywnie

Nie bez znaczenia jest dla mnie fakt, że w tym mieście żyje i prężnie działa polska diaspora, zorganizowana w Obwodowym Towarzystwie Polskim „Polonia”. Z ramienia władz Chersonia akcję pomocową koordynuje Olga Ewert, miejscowa Polka, dziennikarka i członkini tamtejszego Towarzystwa. Jest dla mnie jasne, że beneficjentami akcji pomocowej będą wszyscy mieszkańcy Chersonia, w tym również nasi rodacy.

P. Olga w rozmowie telefonicznej poinformowała mnie, że władze samorządowe miasta są w stałym kontakcie z grupą transportową, która przejmuje na granicy zgromadzone środki i wiezie je do Chersonia. To twarda i nie bojąca się ryzyka ekipa, która ma przetarty szlak przez punkty kontrolne na linii frontu. Jeden taki transport dotarł w taki sposób  z Łotwy do Chersonia już w marcu.

Szanowni Państwo! Przyjaciele!

Wzorem naszych kolegów z Oddziału IPN w Katowicach, którzy wspierają parafie rzymskokatolickie w okolicach Chmielnickiego, włączamy się do akcji pomocowej dla objętej wojną Ukrainy. Postanowiłem, że hubem pomocy dla Chersonia w Trójmieście będzie Oddział IPN w Gdańsku. Od najbliższego poniedziałku przez dwa tygodnie (6–20 czerwca), w godzinach pracy Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.15-16.15, proszę Państwa o przynoszenie bądź nadsyłanie do naszej siedziby przy al. Grunwaldzkiej 216 w Gdańsku następujące artykuły:

- pieluchy dla niemowląt (tzw. pampersy);

- żywność w słoiczkach dla niemowląt i małych dzieci z długim terminem ważności (również bezlaktozowa);

- kaszki błyskawiczne oraz mleko modyfikowane dla dzieci;

- chusteczki higieniczne (również nawilżane);

- kompresy i gazy opatrunkowe jałowe;

- podpaski i wkładki higieniczne;

- apteczki pierwszej pomocy;

- żele do higieny intymnej;

- żele pod prysznic;

- środki przeciwbólowe;

- syropy przeciwgorączkowe i przeciwkaszlowe dla dzieci; 

- kremy przeciw odparzeniom dla niemowląt;

- witamina C i D w kropelkach;

- leki przeciwbiegunkowe dla dzieci.

Kartony z napisem „Pomoc humanitarna dla Chersonia” będą znajdować się w widocznym miejscu w hallu głównym  budynku (przy pokoju ochrony) oraz w sekretariatach Dyrektora Oddziału oraz pionów: archiwalnego, upamiętniania, naukowo-edukacyjnego, lustracyjnego i prokuratorskiego. Po zakończeniu akcji nasi kierowcy przewiozą zgromadzony asortyment na ustalony wcześniej punkt graniczny między Polską a Ukrainą.

Wszelkie pytania proszę kierować do wyznaczonego przeze mnie koordynatora przedsięwzięcia, Bartosza Januszewskiego: (bartosz.januszewski@ipn.gov.pl; tel. 664-748-124).

Paweł Piotr Warot

Powyższe pismo jest odpowiedzią na prośbę i apel władz Chersonia.

W załączniku zamieszczamy oryginalny i przetłumaczony list Przewodniczącego Rady Miasta, Ihora Kołychajewa.

 

 

do góry