Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej dedykowanej wszystkim mieszkańcom powiatu wąbrzeskiego - 6 czerwca 2022

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wernisaż wystawy pt. "Dla Ciebie, Polsko i dla Twojej chwały. Żołnierze Wyklęci Pomorza i Kujaw".

6 czerwca 2022 r. o godzinie 10 w Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Wąbrzeźnie (ul. Górna 13) odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej dedykowanej wszystkim mieszkańcom powiatu wąbrzeskiego, którzy w latach 1945-1956 sprzeciwili się komunistycznemu zniewoleniu, w tym członkom oddziału Henryka Siwonia „Ruczaja”. Siwoń był dowódcą jednego z największych oddziałów powojennego podziemia zbrojnego działającego na terenie powiatów wąbrzeskiego, grudziądzkiego, brodnickiego i toruńskiego.

Ponadto wydarzeniu będzie towarzyszył wernisaż wystawy pt. "Dla Ciebie, Polsko i dla Twojej chwały. Żołnierze Wyklęci Pomorza i Kujaw" autorstwa dr Alicji Paczoskiej-Hauke (OBPiI Gdańsk, Del. Bydgoszcz). Zarysowano na niej krótką charakterystykę najważniejszych organizacji konspiracyjnych i oddziałów polskiego podziemia niepodległościowego, działających w latach 1945–1954 na terenie ówczesnego województwa pomorskiego.

do góry