Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy Marian Rejewski – Toruń, 11 maja 2022

Wystawa poświęcona Marianowi Rejewskiemu stanęła przed Urzędem Marszałkowskim.

Wystawa przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Delegatury IPN w Bydgoszczy. Autorem wystawy jest dr Katarzyna Maniewska.

"Marian Rejewski przez swoją pracę, oddanie ojczyźnie oraz służbę wojskową uratował dziesiątki, setki tysięcy istnień ludzkich. Złamanie kodu Enigmy ostatecznie przełożyło się na zwycięstwo nad Niemcami w II wojnie światowej oraz uchronienie wielu istnień, głównie żołnierzy" - mówił marszałek województwa Piotr Całbecki  - Bądźmy wytrwali w tym głoszeniu prawdy, ona może dać solidny fundament przyszłości między ludźmi, politykami, narodami. Chylę czoło przed bydgoskim IPN za wytrwałość w głoszeniu prawdy – dodał marszałek Całbecki.

"Niech z otwarcie tej wystawy płynie jedno przesłanie, jak można połączyć miłość do matematyki z miłością do ojczyzny. Jak wiedza, mądrość może pokonać zło. - mówił zastępca dyrektora IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon.

Po otwarciu wystawy w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie z prof. Robertem Gawłowskim, autorem biografii Rejewskiego "Jestem tym, który rozszyfrował Enigmę. Nieznana historia Mariana Rejewskiego".

 

 

do góry