Nawigacja

Aktualności

Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, uroczystości w Gdańsku – 3 maja 2022

W Gdańsku odbyły się uroczystości 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zorganizowane przez Stowarzyszenie „Godność”. W wydarzeniu brała udział delegacja Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Gdańsku.

Złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod pomnikami osób zasłużonych dla odzyskania polskiej niepodległości rozpoczęły się uroczystości związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 

Tradycyjnie hołd i cześć oddano św. Janowi Pawłowi II i prezydentowi Ronaldowi Reaganowi. Delegacje złożyły wieńce także przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pamięć o Konstytucji 3 Maja oddano składając wieńce także przy pomniku Anny Walentynowicz we Wrzeszczu.

Wśród delegacji obecny był Aleksander Jankowski wicewojewoda pomorski, przedstawiciel sekretarza stanu w MKiDN Jarosława Sellina, przedstawiciele biura posłanki do Parlamentu Europejskiego Anny Fotygi i reprezentanci władz samorządowych. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku reprezentował naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych dr Daniel Czerwiński. Uroczystości zorganizowane zostały przez  – Stowarzyszenie „Godność”. 

W bazylice św. Brygidy w Gdańsku odbyła się uroczysta Msza święta, podczas której odsłonięto tablicę Marszałka Józefa Piłsudskiego – ojca polskiej niepodległości, współtwórcy II Rzeczypospolitej, dowódcy I Brygady Legionów i pogromcy Sowietów w Bitwie Warszawskiej z 1920 r. Tablicę poświęcił ks. Ludwik Kowalski, proboszcz bazyliki św. Brygidy w Gdańsku. Tablica powstała z inicjatywy Związku Piłsudczyków RP.

Stanisław Władysław Śliwa, generał Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej powiedział:

Marszałek Józef Piłsudski urodzony 5 grudnia 1860 całe swoje życie poświęcił na to by Polska stała się wolna. Tworząc Wojsko Polskie, państwo polskie, wreszcie stanął w szeregu dziejowych obrońców wiary. Za jego zwycięstwo z 1920 roku należy się Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu nie tylko wdzięczność narodu Polskiego, ale całej chrześcijańskiej Europy.

Podczas uroczystości przybyli do Bazyliki Św. Brygidy w Gdańsku mogli zapoznać się z wystawami, które przygotował i zaprezentował Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku. 

***

W 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się również uroczystości zorganizowane przez Stowarzyszenie Zarząd Okręgu Gdańskiego Związku Piłsudczyków RP, prezydent Miasta Gdańska i marszałka Województwa Pomorskiego. Odbyły się one pod pomnikiem Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym w Gdańsku.

W ich trakcie miało miejsce odegranie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej, odegranie „Mazurka 3 Maja”, oficjalne wystąpienie prezesa Związku Piłsudczyków Okręgu Gdańskiego Andrzeja Adamczyka oraz złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem. Uroczystości zakończono odegraniem pieśni „My Pierwsza Brygada”.

Wśród zaproszonych gości obecna była delegacja Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, który reprezentował pracownik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Marcin Adamiak.

do góry