Nawigacja

Aktualności

IPN zaprasza na Festiwal Kultury Utraconej – Gdańsk, 30 kwietnia – 31 maja 2022

Instytut Pamięci Narodowej jest partnerem tego wydarzenia.

  • Festiwal Kultury Utraconej – Gdańsk, 30 kwietnia–31 maja 2022
    Festiwal Kultury Utraconej – Gdańsk, 30 kwietnia–31 maja 2022

Festiwal Kultury Utraconej jest organizowany przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jego celem jest przybliżenie strat, które polska kultura poniosła w latach 1939–1945 – zarówno w sferze duchowej, jak i materialnej. Na przykładzie wybranych twórców i ich dzieł podczas festiwalu zostanie przypomniany wyjątkowy dorobek artystyczny i kulturalny II Rzeczpospolitej. W ramach wydarzenia zostaną zorganiowane wykłady, koncerty, słuchowisko radiowe, widowisko muzyczne oraz spektakl teatralny.

Ferstiwal otworzy wielki koncert muzyki klasycznej kompozytorów dwudziestolecia międzywojennego, który odbędzie się w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku 30 kwietnia 2022, o godz. 18.00. Szczegółowy program oraz informacje o biletach można znaleźć na stronie: festiwalkulturyutraconej.pl 

***

Szczególnie zapraszamy do obejrzenia spektaklu „Obywatel Junod”, który powstał na zamówienie Instytutu Pamięci Narodowej.

Spektakl Jakuba Kornackiego opowiada historię schyłku życia jednego z najwybitniejszych twórców przedwojennego polskiego kina – Eugeniusza Bodo. Do 1989 roku w społeczeństwie krążyło wiele różnych, wykluczających się wersji wyjaśniających okoliczności śmierci artysty.

Bohdan Eugène Junod urodził się 1899 roku, w rodzinie francuskojęzycznego Szwajcara Teodora Junoda i jego żony, Polki, Jadwigi Anny Doroty Dylewskiej. W 1917 r., wbrew woli rodziców, rozpoczął karierę sceniczną. Występował w m.in. w kabarecie „Qui Pro Quo” czy „Morskie Oko”, szybko jednak stał się gwiazdą srebrnego ekranu. Filmy z jego udziałem przyciągały publiczność, a pochodzące z nich piosenki stały się ponadczasowymi hitami. Po wybuchu II wojny światowej wyjechał do Lwowa, gdzie w 1940 r. dołączył do zespołu Henryka Warsa, jednak już w czerwcu 1941 r. został aresztowany przez Sowietów. Wywieziony na Syberię stał się jedną z milionów ofiar „archipelagu Gułag”.

Narracja prezentowanego spektaklu zbudowana jest wokół przesłuchań Eugeniusza Bodo, którego funkcjonariusze NKWD oskarżają o działalność szpiegowską. Sytuacja przybiera obrót potwornie surrealistyczny, gdy okazuje się, że dowodami na rzekome szpiegostwo mają być… filmy, które aktor współtworzył! Dramaturgię zdarzeń potęguje rodzaj fatum, które zdaje się kreować okoliczności działające na niekorzyść bohatera wbrew wszelkim zasadom logiki. Autentyczna historia bożyszcza przywodzi na myśl skojarzenia z prozą takich mistrzów pióra, jak Michaił Bułhakow czy Franz Kafka.

Sceny śledztwa przeplatane są retrospektywami z czasów, gdy Bodo święcił rekordy popularności na planach filmowych i na scenach kabaretów. Widzowie będą mieli okazję usłyszeć wykonania takich przebojów jak „Sex appeal” czy utworów nieco mniej rozpoznawalnych.

Spektakl „Obywatel Junod” zostanie wystawiony w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (poziom -3) dwukrotnie:

  • 14 maja 2022 (sobota) godz. 16.00
  • 15 maja 2022 (niedziela) godz. 18.00
do góry