Nawigacja

Aktualności

Zbrodnia Katyńska 1940 – w hołdzie bohaterom

Przedstawiciele IPN Oddział w Gdańsku, w związku z rocznicą Zbrodni Katyńskiej, złożyli kwiaty w Kadynach i Pruszczu Gdańskim. Pomnik w Kadynach został zrealizowany przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa.

W kontekście 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej delegacja IPN Odział w Gdańsku na czele z Mateuszem Dąbrowskim (OBUWiM) złożyła kwiaty w Kadynach i Pruszczu Gdańskim pod pomnikami upamiętniającymi ofiary ludobójstwa dokonanego na przedstawicielach polskiego narodu.

Pomnik w Kadynach został zrealizowany przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa.

  • Złożenie kwiatów przy pomnikach upamiętniających ofiary Zbrodni Katyńskiej.
  • Złożenie kwiatów przy pomnikach upamiętniających ofiary Zbrodni Katyńskiej.

Polscy jeńcy wojenni, oficerowie zawodowi i oficerowie rezerwy reprezentujący różne zawody. Funkcjonariusze Policji Państwowej pochodzący z różnych stron II RP. Zamordowani tylko dlatego, że byli Polakami. Więźniowie obozów w Kozielsku, Ostaszkowie, Starobielsku czy więzień w Sowietach.

Połączył ich wyrok śmierci. Sowieci, wykonując rozkaz Stalina robili wszystko, by świat nie usłyszał o ofiarach polskiej elity. Ich groby miały zostać bezimienne, a oni sami zapomniani na zawsze.

Tak się jednak nie stało. Instytut Pamięci Narodowej walczy o prawdę i przypomina o polskich bohaterach. Duży, granitowy obelisk z inskrypcją i 80 nazwiskami to hołd dla ofiar. Ofiar, które zginęły z rąk stalinowskich zbrodniarzy. To trwałe i symboliczne upamiętnienie zamordowanych żołnierzy, funkcjonariuszy policji, straży granicznej i służby więziennej, którzy nie polegli, ale zostali bestialsko zamordowani strzałem w tył głowy.

do góry