Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej ppor. Bernarda Bzdawkę - Nakło nad Notecią, 11 kwietnia 2022

Był jednym z 316 cichociemnych. Tablica zawisła na murach szkoły, w której się uczył.

Bernard Bzdawka pseud. "Siekiera", "Płotka". Urodził się w Orlinku w powiecie nakielskim. Uczeń Państwowego Gimnazjum im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią. We wrześniu 1939 r. został internowany na Litwie, od lipca 1940 r. więziony przez Sowietów. Zwolniono go na mocy układu Sikorski – Majski. Służył w Armii Polskiej w ZSRS i Środkowym Wschodzie. Po wcześniejszym zgłoszeniu się do służby w kraju, od lutego 1943 r. przebywał w Wielkiej Brytanii, gdzie odbył przeszkolenie konspiracyjne ze specjalnością łączności radiowej. Zaprzysiężony w Oddziale VI Sztabu Naczelnego Wodza. Z 22/23 listopada 1944 r. odbył skok do kraju. Po zrzucie pozostawał do dyspozycji Komendy Okręgu AK Kraków. Pełnił funkcję instruktora 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Po wojnie zamieszkał w Poznaniu, został aresztowany za działalność w Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość. Zmarł w Poznaniu.

Był cichociemnym, żołnierzem Armii Krajowej, nauczycielem, osobą zaangażowaną. Osobą, o której warto pamiętać, a sądzę, że do niedawna też bardzo mało znaną - mówi Mirosław Sprenger, kierownik Referatu Edukacji Narodowej bydgoskiej Delegatury IPN, inicjator umieszczenia tablicy na budynku szkoły. 

W uroczystości udział wzięli: Naczelnik bydgoskiej Delegatury IPN Edyta Cisewska, Elżbieta Pniewska przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Zbigniew Ostrowski Wicemarszałek Województwa, prof. dr. hab. Andrzej Sokala Rektor UMK w Toruniu, Tadeusz Sobol Starosta Nakielski, Tomasz Miłowski Wicestarosta Nakielski, Krzysztof Błoński Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Nakło nad Notecią.

Odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonali: Ewa i Andrzej Bzdawka (syn i córka Bernarda Bzdawki)  oraz Zbigniew Ostrowski.

Tablica  ufunowana została przez Urząd Marszałkowski w Toruniu.

do góry