Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Szlaki Nadziei Odyseja Wolności” – Warszawa, Gdańsk, 18 marca 2022

Podczas II wojny światowej walczyliśmy na wszystkich jej frontach w obronie godności i wolności oraz w imię solidarności z innymi zniewolonymi narodami. Chcemy przypomnieć bohaterskie czyny naszych lotników w Bitwie o Anglię, zapomnianych polskich żołnierzy spod Tobruku, Narwiku czy Monte Cassino.

Pretekstem do opowiedzenia o polskiej historii w ponad 50 krajach na całym świecie będzie wystawa składająca się z dwóch części: ogólnej opowiadającej odyseję Polaków podczas II wojny światowej oraz części lokalnej. Wystawa zostanie przetłumaczona na ponad 20 języków świata i zaprezentowana na 6 kontynentach.

Syntetyczna forma wystawy i zdjęcia koloryzowane w konsultacji z historykami mają zachęcić do zapoznania się z naszą historią. W każdym państwie czy nawet konkretnej miejscowości powstanie inna ekspozycja lokalna dedykowana miejscowej społeczności i przedstawiająca polskich bohaterów. Do dziś ludność Belgii czy Holandii pamięta żołnierzy 1. Dywizji Pancernej. W trakcie walk o Ypres gen. Stanisław Maczek wydał rozkaz zakazujący prowadzenia ognia artyleryjskiego podczas walk o miasta, dzięki któremu cywilna ludność Belgii i Holandii nie traciła życia i dobytku. Takich historii jest dużo więcej.

Żołnierz polski walczy o wolność wszystkich narodów, ale umiera tylko dla Polski.

Napis na pomniku gen. Stanisława Maczka w Warszawie i fragment jego rozkazu.

 

Miejsca prezentacji wystawy:

  • Warszawa: 18 marca – 28 kwietnia 2022 – dziedzinec Zamku Królewskiego
  • Gdańsk: 18 marca – 28 kwietnia 2022 – Targ Węglowy, plac przy Bramie Wyżynnej

Cały projekt będzie można śledzić na portalu.

do góry