Nawigacja

Aktualności

80. rocznica pojawienia się na ulicach Warszawy słynnej „kotwicy”, czyli znaku Polski Walczącej – 18–21 marca 2022

W programie rocznicowych obchodów w Oddziale IPN w Gdańsku odbyły się zajęcia edukacyjne, przygotowanie pamiątek z symbolem Polski Walczącej, mapping oraz złożenie kwiatów na grobach bohaterów.

Na murach Warszawy znak Polski Walczącej pojawił się po raz pierwszy 20 marca 1942 r. Był symbolem walki konspiracyjnej, trwającej od pierwszych dni po klęsce wrześniowej 1939 r. Dawał polskiemu społeczeństwu nadzieję na pokonanie niemieckiego agresora mimo jego zwycięstw w 1940 r. 

Znak ten, łączący literę „P” symbolizującą Polskę i literę „W” oznaczającą walkę, podtrzymywał ducha polskiego społeczeństwa „w ciemną noc okupacji”, w warunkach terroru najeźdźcy, głoszącego, że Polski już nigdy nie będzie. „Kotwica” stworzona w Warszawie przeniknęła na pozostałe tereny kraju, pozostając niezapomnianym symbolem niepodległości. Jej fenomen jest żywy również dziś.

W 80. rocznicę pojawienia się znaku Polski Walczącej przygotowaliśmy szereg wydarzeń upamiętniających to wydarzenie. Potrwają one od 18 do 21 marca br. 

W dniu 18 marca w Szkole Podstawowej nr 57 im. gen. Władysława Andersa w Gdańsku odbyła się prelekcja i zajęcia z wykorzystaniem gry edukacyjnej IPN „ZnajZnak”, dzięki której uczniowie poznali znaczenie wielu historycznych symboli, w tym Polski Walczącej.

Ponadto przy szkole rozstawiony był namiot edukacyjny IPN, w którym dostępne były pamiątki w postaci bawełnianych toreb z ręcznie malowanym znakiem Polski Walczącej (w ich przygotowaniu uczestniczyli uczniowie). W wydarzeniu wzięli udział pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku: Izabela Brzezińska, dr Barbara Męczykowska i Daniel Sieczkowski, a zorganizowaliśmy je dzięki współpracy z dyrekcją szkoły.

Od 18 marca wieczorem do 21 marca rano zaplanowaliśmy wyświetlenie wielkoformatowego znaku Polski Walczącej na budynku Oddziału IPN w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej 216. Siedziba IPN w Gdańsku jest położona przy jednej z głównych arterii komunikacyjnych miasta, dlatego mamy nadzieję na dotarcie z naszą akcją do tysięcy przejeżdżających tutaj każdego dnia uczestników ruchu drogowego.

Ważną częścią naszej rocznicy będzie oddanie hołdu i złożenie kwiatów zmarłym żołnierzom Armii Krajowej, którzy spoczywają na pomorskich cmentarzach. W tej części wydarzenia wezmą udział pracownicy Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku (uroczystość zamknięta).

do góry