Nawigacja

Aktualności

Rocznica zbrodni w Parośli I – Gdańsk, 9 lutego 2022

Zachęcamy do zapoznania się z treścią plansz IPN Oddział w Gdańsku „Genocidium Atrox” w czterech wersjach językowych – polskiej, angielskiej, niemieckiej, ukraińskiej.

9 lutego 1943 roku pierwsza sotnia Ukraińskiej Armii Powstańczej (UPA) dokonała rzezi ludności polskiej we wsi Parośla I (powiat Sarny, woj. wołyńskie), mordując od 149 do 173 osób. Był to jednocześnie pierwszy dokonany przez banderowców mord, którego skutkiem było unicestwienie nie pojedynczych ofiar, lecz wymordowanie całej populacji wsi. Zbrodnia w Parośli I dała początek „oczyszczuwalnoi antypols’koi akciji” – zaplanowanego przez struktury kierownicze banderowskiej frakcji OUN ludobójstwa na ludności polskiej Wołynia, Lubelszczyzny, Polesia i Małopolski Wschodniej. 

W tym kontekście zachęcamy do zapoznania się z treścią plansz OBUWiM IPN Gdańsk „Genocidium Atrox” w czterech wersjach językowych – polskiej, angielskiej, niemieckiej, ukraińskiej.

Z kolei w siedzibie IPN Gdańsk (al. Grunwaldzka 216) zapraszamy do odbioru darmowych broszur „Wołyń 1943. Świadectwa”. Do pobrania online poniżej.

W rocznicę zbrodni dokonanej 9 lutego 1943 r. na ludności polskiej w Parośli, rekomendujemy tekst dr Joanny Karbarz-Wilińskiej z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku.

do góry