Nawigacja

Aktualności

Marian Rejewski patronem dworca kolejowego Bydgoszcz Główna - Bydgoszcz, 2 lutego 2022

Dworzec Bydgoszcz Główna otrzymał imię pochodzącego z Bydgoszczy Mariana Rejewskiego, genialnego polskiego kryptologa.

Marian Rejewski to urodzony w Bydgoszczy wybitny polski matematyk i kryptolog. Wraz z kolegami ze studiów – Henrykiem Zygalskim i Jerzym Różyckim – stworzyli zespół, który prowadził prace nad szyframi Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrująco-deszyfrującej. W grudniu 1932 roku Rejewski dokonał przełomowego odkrycia. Udało mu się złamać kod Enigmy. Dzięki temu dokonaniu możliwe było odczytywanie niemieckich wiadomości przechwytywanych drogą radiową, a także zbudowanie repliki Enigmy.

W uroczystości udział wzięli Zastępca Przewodniczącego Kolegium IPN prof. Wojciech Polak, zastępca Dyrektora IPN Gdańsk prof. Mirosław Golon oraz Naczelnik bydgoskiej Delegatury IPN Edyta Cisewska. 

 

Obecny na uroczystości minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślał, że uhonorowanie wybitnego Polaka Mariana Rejewskiego to niezwykle cenna inicjatywa.

Jestem przekonany, że należy przypominać niezwykle inspirujące i ważne karty historii naszego kraju. A dzieło Mariana Rejewskiego to cenne odkrycie zarówno dla Polski, jak i dla historii całej Europy. Dzisiejsza uroczystość jest okazją do wspominania genialnego człowieka, który swoim działaniem przyczynił się do odwrócenia losów II wojny światowej. Inicjatywa upamiętniania wybitnych Polaków, poprzez nadawanie patronów dworcom, stanowi niewątpliwy wkład w budowę tożsamości narodowej i pamięci o ważnych postaciach z historii Polski 

 

 

Prezes zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A. Krzysztof Mamiński zaznaczał, że program nadawania dworcom imion wybitnych Polaków, realizowany przez Polskie Koleje Państwowe S.A, ma na celu docenienie Polaków, którzy swoją pracą i poświęceniem zasłużyli się naszej Ojczyźnie.

Pamięć o bohaterach to ważne zadanie dla wszystkich rodaków. Jestem dumny z tego, że dziś kolejny obiekt dołącza do tej ważnej listy polskich dworców kolejowych i będzie nosił imię wybitnego Polaka i jednocześnie mieszkańca tego miast 

 

 

Minister Łukasz Schreiber podkreślał, że ta inicjatywa łączy Bydgoszcz, łączy Bydgoszczan niezależnie od poglądów politycznych, niezależnie od spojrzenia na niektóre bieżące sprawy.

Myślę, że ta dzisiejsza uroczystość, dzięki której możemy nadać dworcowi Bydgoszcz Główna imię wybitnego kryptologa Mariana Rejewskiego ma taką niezwykłą moc.

 

 

Zastępca Dyrektora IPN Gdańsk prof. Mirosław Golon powiedział, że Rejewski to wspaniały patron dla bydgoskiego dworca, z bardzo wielu względów w tym najważniejsze to:

Każda miejscowość winna dbać o swoich mieszkańców, także tych, którzy już zmarli, ale szczególnie o tych, którzy wsławili się czymś znaczącym, a w wypadku wspaniałego kryptologa, jednego z największych na świecie na pewno mamy wielką sławę, a zarazem rozsławienie miasta rodzinnego. Kolejna przyczyna naukowa, w tym politechniczna rola Bydgoszczy jest bardzo znacząca, Politechnika, Uniwersytet i szereg wspaniałych szkół średnich, z jednej z nich zresztą, z dzisiejszego I Liceum wyszedł jako utalentowany absolwent na uniwersyteckie studia do Poznania sam Marian Rejewski, przypomnienie utalentowanego matematyka i kryptologa, to zarazem zachęta dla wszystkich uczniów i studentów, aby wpatrzyli się w osiągnięcia Kogoś, kto tak jak Oni dziś zajmował się na poważnie matematyką i pięknie dla dobra wspólnego wykorzystał swoją wiedzę. Związki rodzinne Mariana Rejewskiego, to nie tylko najdłużej w Jego życiu obecna Bydgoszcz, ale także nieodległy Toruń, z którego pochodziła Jego Mama - Magdalena z domu Thoms (ściślej pochodziła z niewłączonego wówczas jeszcze do Torunia Podgórza). Ten związek z Toruniem na dworcu kolejowym podkreślić trzeba szczególnie, gdyż jeden z najczęściej, a chyba po prostu najczęściej wybierany przez pasażerów kierunek to właśnie na południowy-wschód, czyli na Toruń, lub przez Toruń na Warszawę. W tym miejscu oczywiście należy się odwołać do ważnej roli wojskowej i naukowej Torunia, w tym w zakresie nauk ścisłych z matematyką włącznie. Dla UMK taki nieodlegle upamiętniany patron jak Marian Rejewski to także ważny wzór do naukowego naśladowania.

Dworzec Bydgoszcz Główna jest jednym z największych dworców kolejowych w Polsce oraz największym w województwie kujawsko-pomorskim. 

 

 

 

do góry