11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości w Pruszczu Gdańskim odbyła się premiera filmu „Najdłuższa misja księdza co kulom się nie kłaniał” o ks. Józefie Walągu, kapelanie ZWZ-AK i WiN, wieloletnim pruszczańskim proboszczu. Dokument powstał przy współpracy IPN Gdańsk. W wydarzeniu uczestniczyli dr Daniel Czerwiński i dr Jan Hlebowicz, konsultanci historyczni filmu.
W Pruszczu Gdańskim 11 listopada w Kinie na Bursztynowym Szlaku o godz. 16.30 odbędzie się premiera filmu „Najdłuższa misja księdza co kulom się nie kłaniał”. Wstęp wolny. Liczba miejsc w kinie – ze względu na pandemię – jest ograniczona. Decyduje kolejność przybycia na seans.
Dokument traktuje o wieloletnim proboszczu parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Pruszczu Gdańskim – księdzu Józefie Walągu, jego działalności w szeregach Armii Krajowej, Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość, a także o prześladowaniach, jakich był ofiarą w latach PRL.
Od 19 listopada dokument jest dostępny on-line na kanale PółnocnaTV.
Film jest pełen wspomnień osób najbliższych księdzu Walągowi oraz mieszkańców Pruszcza Gdańskiego. Wśród wielu relacji znalazły się także wypowiedzi dr. Daniela Czerwińskiego (naczelnika Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN) i dr. Jana Hlebowicza, autora wystawy IPN Gdańsk poświęconej kapłanowi.
– Powstała już książka, wystawa, a teraz czas na film. Trudno się dziwić, bo życiorys ks. Waląga stanowił niemalże gotowy scenariusz. Pełen dramatycznych decyzji i zwrotów akcji. Jako Instytut Pamięci Narodowej cieszymy się, że Pruszcz Gdański od lat pamięta o wieloletnim proboszczu, który stanowił i stanowi ważny punkt odniesienia dla kolejnych pokoleń mieszkańców. Cieszymy się, że mogliśmy partycypować przy tym projekcie – mówi dr Jan Hlebowicz, historyk, publicysta, autor książki poświęconej ks. Walągowi, asystent prasowy IPN Gdańsk
– Nad takimi biografiami trzeba nieustannie pracować. Z biegiem lat nie wystarczy ulica książka czy wystawa. Pamięć musi być ciągle żywa. Stąd wspólny pomysł na film – podkreśla Bartosz Gondek, historyk, regionalista, kierownik Referatu Ekspozycji i Dziedzictwa Urzędu Miasta Pruszcz Gdański.
– To było ogromne wyzwanie – przyznaje Aneta Duraj, producent filmu – W trakcie realizacji spotkaliśmy się z ogromną życzliwością wielu osób, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni. To piękna przygoda – móc chodzić po czyichś ladach i poznawać daną osobę w dość nieoczywisty sposób.
– Niełatwo opowiedzieć w czterdziestu minutach historię życia kogoś, kogo życiorys mógłby posłużyć za scenariusz całkiem niezłego filmu akcji – mówi Karolina Łucja Białke, autorka scenariusza. – Ksiądz Józef Waląg to postać warta przybliżenia ale też przypomnienia dzisiejszemu młodemu i trochę starszemu pokoleniu pruszczan. Wielu z nich znało i do dziś pamięta pruszczańskiego duszpasterza, nie zdając sobie jednocześnie sprawy z bogactwa jego przeżyć, dokonań i doświadczeń.
Film powstał w ramach projektu Fundacji Kulturalne Pomorze „Najdłuższa misja księdza co kulom się nie kłaniał”. Produkcji podjęła się Północna.TV.
Partnerami Fundacji w realizacji tego przedsięwzięcia byli: IPN Oddział w Gdańsku, Miasto Pruszcz Gdański, Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim, Starostwo Powiatowe w Pruszczu Gdańskim.
Patronatem medialnym projekt objęli: Północna.TV oraz www.strefahistorii.pl
Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.
Ks. Józef Waląg (1910-1997) urodził się w małopolskiej wsi Moszczenica. Od 1942 r. był kapelanem ZWZ-AK. W parafii Łukawiec organizował samoobronę przed Ukraińską Powstańczą Armią. Od stycznia 1946 r. należał do Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Był więziony przez komunistyczne władze. Pod zmienionym nazwiskiem wyjechał do Gdańska. Został dyrektorem zwalczanego przez komunistów kościelnego Caritasu. Związany z parafiami w Gdańsku-Oliwie, Sopocie, Pszczółkach, Koźlinach i Krzywym Kole. Przez dekady współtworzył życie religijne i społeczne w Pruszczu Gdańskim.