Nawigacja

Aktualności

Przywracamy pamięć. Wernisaż najnowszej wystawy IPN Gdańsk „Ks. Józef Waląg. „Uniżać się nie będę…” – Gdańsk, Pruszcz Gdański, 19 października 2021

Otwarcie ekspozycji odbyło się w ramach Narodowego Dnia Pamięci Kapłanów Niezłomnych. IPN Gdańsk oddał również hołd księżom pomordowanym przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Ks. Józef Waląg był kapelanem ZWZ-AK i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, organizatorem samoobrony przed UPA, po II wojnie światowej więziony przez komunistów. Wystawę o bohaterskim kapłanie przygotował dr Jan Hlebowicz, asystent prasowy Oddziału IPN w Gdańsku.

Ks. Józef Waląg (1910-1997) urodził się w małopolskiej wsi Moszczenica. Od 1942 r. był kapelanem ZWZ-AK. W parafii Łukawiec organizował samoobronę przed Ukraińską Powstańczą Armią. Od stycznia 1946 r. należał do Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Był więziony przez komunistyczne władze. Pod zmienionym nazwiskiem wyjechał do Gdańska. Został dyrektorem zwalczanego przez komunistów kościelnego Caritasu. Związany z parafiami w Gdańsku-Oliwie, Sopocie, Pszczółkach, Koźlinach i Krzywym Kole – podkreślał dr Jan Hlebowicz jeszcze przed wernisażem.  

Prezentacja wystawy rozpoczęła się w Archikatedrze Oliwskiej w Gdańsku. Tutaj delegacja IPN w Gdańsku na czele z dyrektorem oddziału prof. Mirosławem Golonem, naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Krzysztofem Drażbą i autorem prezentacji uczestniczyła we Mszy świętej, kondelebrowanej przez arcybiskupa metropolitę gdańskiego Tadeusza Wojdę. Msza sprawowana była w intencji rozpoczęcia roku akademickiego. W trakcie homilli metropolita podkreślił rolę kapłana i nauczyciela akademickiego w przekazywaniu wiedzy i nauki Jezusa Chrystusa. Wspomniana została również ofiara życia bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona „Solidarności”.

 

Okolicznościowe przemówienie po zakończeniu Mszy świętej poświęconej wystawie i jej bohaterowi wygłosił prof. Mirosław Golon:

– Dzień Pamięci Kapłanów Niezłomnych jest wspomnieniem tych Polaków z naszej historii, z historii Kościoła, gdy trzeba było stanąć przed najtrudniejszym wyzwaniem. [...] Ks. Józef Waląg to skromny, prawie całkiem zapomniany bohater, ma wspaniały życiorys [...] i ogromne zasługi, o których warto wspominać – mówił przedstawiciel IPN.

 

Następnie zebrani udali pod panele wystawy, ustawione w bocznej nawie w tylnej części świątyni. Tam dr Jan Hlebowicz wspólnie z prof. Mirosławem Golonem przedstawił wystawę arcybiskupowi Tadeuszowi Wojdzie.

 

Wystawa będzie dostępna w Archikatedrze Oliwskiej przez dwa tygodnie (do początku listopada br.)

 

Druga prezentacja wystawy odbyła się po południu w Pruszczu Gdańskim, miejscu wieloletniej pracy duszpasterskiej ks. Józefa Waląga. Wernisaż odbył się na placu przed Domem Wiedemanna, a uczestniczyły w nim władze miasta – burmistrz Janusz Wróbel, przedstawicielka parlamentu Rzeczypospolitej Magdalena Sroka, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN Krzysztof Drażba oraz autor wystawy dr. Jan Hlebowicz.

 

Okolicznościowe przemówienia wygłosili prof. Mirosław Golon, burmistrz Pruszcza Gdańskiego oraz rzecznik Bartosz Gondek, a także autor wystawy. Następnie autor oprowadził grupę gości po wystawie.

[Ks. Józef Waląg] był osobą cichą skromną, nie lubił wystawności, popularności i rozgłosu. [...] Ks. Waląg rzeczywiście nie pragną rozgłosu do tego stopnia, że przez lata jego parafianie nie znali niemal żadnych szczegółów dotyczących jego konspiracyjnej, akowskiej i poakowskiej przeszłości. Dlatego naszym zadaniem jest przywracać pamięć o jego dokonaniach i popularyzować tę wiedzę – podkreślał dr Jan Hlebowicz.

 

Delegacja Oddziału IPN w Gdańsku tego samego dnia złożyła kwiaty na grobie ks. Józefa Waląga oraz odwiedziła parafię w Pruszczu Gdańskim związaną z posługą kapłana. 


W Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych 19 października pamiętaliśmy o Błogosławionych Męczennikach Gdańskich. Delegacja IPN Gdańsk na czele z dyrektorem prof. Mirosławem Golonem, oddała cześć duchownym – bł. ks. Bronisławowi Komorowskiemu (1889-1940), bł. ks. Marianowi Góreckiemu (1903-1940) oraz bł. ks. Franciszkowi Rogaczewskiemu (1892-1940).

Kwiaty złożyli także naczelnik OBEN IPN Gdańsk Krzysztof Drażba, dr Jan Hlebowicz oraz ks. Krzysztof Ławrukajtis.


Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku oddało hołd księżom pomordowanym przez Niemców w czasie II wojny światowej za to, że służyli Bogu i Ojczyźnie. Na cmentarzu na gdańskiej Zaspie, wśród 2086 nagrobków, zostało upamiętnionych co najmniej 29 polskich księży męczenników oraz niemiecki ksiądz Ernest Karbaum, zamordowany za sprzeciw wobec nazistowskiej ideologii.

Pracownicy OBUWiM IPN w Gdańsku zapalili księżom niezłomnym znicze i otoczyli upamiętnienia biało-czerwoną szarfą. Okolicznościowa publikacja IPN Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych została udostępniona wiernym w gdańskich parafiach.

 

 

do góry