Nawigacja

Aktualności

50. rocznica Czynu Braci Kowalczyków, czyli wysadzenia auli Wyższej Szkoły Pedagogicznej – Opole, 6 października 2021

50 lat temu – 6 października 1971 r. – bracia Kowalczykowie wysadzili aulę Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Zniszczenie auli uniemożliwiło organizację uroczystości milicyjnej, podczas której mieli być odznaczani funkcjonariusze odpowiedzialni za tłumienie protestów na Wybrzeżu w 1970 r.

Skala zaskoczenia władz była ogromna. Początkowo nie wiedziano, jakie były powody wybuchu, szczególnie że doszło do niego w miejscowości spokojnej, jeśli chodzi o wystąpienia przeciwko władzom PRL

– dr Grzegorz Waligóra, historyk z Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu

Z inicjatywy Delegatury IPN w Opolu w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość poświęcona Ryszardowi i Jerzemu Kowalczykom. W wydarzeniu uczestniczył gospodarz miejsca Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski. W imieniu opozycjonistów z okresu PRL głos zabrał Wiesław Ukleja, który przypomniał okoliczności wydarzenia sprzed 50 lat, losy braci Kowalczyków, a także okoliczności, w jakich tablica wykonana w 40-lecie zamachu została odsłonięta w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim dopiero w 2016 r.

Instytut Pamięci Narodowej był reprezentowany przez Renatę Wojciechowską, Janusza Oszytkę i Marcina Żukowskiego. 

Wspólnie z członkami Opolskiego Stowarzyszenia Pamięci Narodowej, a zarazem internowanymi w stanie wojennym uczestnikami opozycji antykomunistycznej – Jerzym Łysiakiem, Antonim Klusikiem i wspomnianym Wiesławem Ukleją, pracownicy IPN złożyli kwiaty na grobie zmarłego w 2017 roku Ryszarda Kowalczyka. 

Już dziś zapraszamy na projekcję filmu dokumentalnego, wystąpienia opolskich historyków oraz prezentację materiałów z archiwum IPN dotyczących wydarzenia sprzed 50 lat. Spotkanie w ramach Przystanku Historia odbędzie się 21 października br. w Opolu. Szczegóły wkrótce.

do góry