Nawigacja

Aktualności

Promocja książki „Zbrodnia pomorska 1939 r. – Radzim, 4 października 2021

O ofiarach obozu w Radzimiu opowiedziała autorka książki, dr Izabela Mazanowska z IPN Bydgoszcz

W Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Kamieniu Krajeńskim odbyła się prezentacja książki pracownika Referatu Badań Delegatury IPN w Bydgoszczy dr Izabeli Mazanowskiej pt. Zbrodnia pomorska 1939 – Radzim”. W spotkaniu z autorką książki oraz prok. Mieczysławem Górą z Referatu Śledczego bydgoskiej Delegatury IPN wzięła udział młodzież ze szkół w Kamieniu i Małej Cerkwicy. Drugie spotkanie promocyjne odbyło się z mieszkańcami Kamienia i okolic. Dyskusję poprowadził dr Tomasz Ceran, historyk z Delegatury IPN w Bydgoszczy.

Wydarzenie wpisuje się w obchody 82 rocznicy Zbrodni pomorskiej 1939 r.   

 W okresie od połowy września do początku grudnia 1939 r. w Radzimiu koło Kamienia istniał obóz, którego kadrę stanowili członkowie paramilitarnej organizacji Selbstschutz Westpreussen. Stał się on miejscem przetrzymywania i eksterminacji Polaków i Żydów z terenu powiatu sępoleńskiego – mówiła dr Izabela Mazanowska.

Prezentacja książki dr Mazanowskiej odbyła się również w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko – Pomorskiego w Toruniu. W prezentacji uczestniczył Zastępca Przewodniczącego Kolegium  IPN prof. Wojciech Polak.

  • prof. Wojciech Polak
    prof. Wojciech Polak
  • Mirosław Sprenger - Kierownik Biura Edukacji Narodowej
    Mirosław Sprenger - Kierownik Biura Edukacji Narodowej

do góry