Nawigacja

Aktualności

82. rocznica rozstrzelania obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku – Gdańsk, 5 października 2021

W uroczystościach organizowanych przez Wojewodę Pomorskiego uczestniczyła delegacja Oddziału IPN w Gdańsku.

Na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na gdańskiej Zaspie 5 października odbyły się uroczystości 82. rocznicy rozstrzelania obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku zorganizowane przez Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku.

W obchodach uczestniczyła delegacja IPN Gdańsk (dr Daniel Czerwiński, Artur Chomicz, dr Jan Hlebowicz), a także m.in. zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej dr Marek Szymaniak oraz przedstawiciele Stowarzyszenia „Godność”.

– Heroiczna walka obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku niech będzie w naszych sercach i naszej pamięci – apelował Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

Poniżej prezentujemy program pozostałych uroczystości. 

PROGRAM

godz. 10.00
Msza święta w intencji 38 zamordowanych na gdańskiej Zaspie pocztowców oraz ich rodzin (Bazylika św. Brygidy w Gdańsku, ul. Profesorska 17)

godz. 17.00
Uroczystości miejskie przy pomniku – mogile Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu (ul. Bolesława Chrobrego 88):

  • odegranie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej przez Orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej,
  • powitanie przybyłych,
  • wystąpienia oficjalne,
  • modlitwa,
  • złożenie wieńców i wiązanek kwiatów,
  • odegranie pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego przez Orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej,
  • zakończenie uroczystości.

 

Wstęp wolny.

Prosimy o przestrzeganie obowiązujących zaleceń sanitarnych.

***

Historia obrony Poczty Polskiej w Gdańsku w dniu 1 września 1939 roku i dalsze losy pocztowców zostały opisane na tablicy informacyjnej przygotowanej przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walki i Męczeństwa w Gdańsku. Tablica dostępna jest tuż przy wejściu na Cmentarz na Zaspie, a także w wersji on-line na stronie IPN.

do góry