Nawigacja

Aktualności

116. rocznica urodzin jednego z największych bydgoszczan – Mariana Rejewskiego

Z tej okazji Delegatura IPN w Bydgoszczy przygotowała szereg wydarzeń przypominających sylwetkę tego wybitnego matematyka i kryptologa.

Z okazji 116. urodzin Mariana Rejewskiego 16 sierpnia odbyła się premiera gry mobilnej: Marian Rejewski - cichy bohater. Scenariusz gry napisał Mirosław Sprenger z BEN IPN Bydgoszcz. Trasa prowadziła ulicami Bydgoszczy. Start nastąpił z Placu Piastowskiego przy kościele parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Podczas spaceru trzeba było odpowiadać na kilka pytań związanych z naszym bohaterem. Była też możliwość poznania ciekawostek z życia Mariana Rejewskiego i historii Bydgoszczy. Meta gry znajdowała się w budynku IPN przy ul. Wincentyny Teskowej 1. Dla wszystkich, którzy ukończyli grę były nagrody.

W grze uczestniczyła 40 Bydgoska Drużyna Harcerska „Synowie i Córki Wiatru”, która reprezentowała Szkołę Podstawową nr 40 w Bydgoszczy, Hufiec ZHP Bydgoszcz Miasto, 7 BDH „Włóczykije” szczep „Zielona Siódemka”, 7 BDH Białe Czaple.

Kwiaty w miejscach związanych z Marianem Rejewskim składał zastępca przewodniczącego Kolegium IPN, prof. Wojciech Polak oraz Dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, prof. Mirosław Golon.

W siedzibie IPN w Bydgoszczy można było zobaczyć maszynę szyfrującą Enigmę. Eksponat udostępniony jest przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Warszawie.

Następnie harcerze i zaproszeni goście: Wicewojewoda Kujawsko – Pomorskim Józef Ramlau, kpt. Wojciech Brzykcy – naczelnik wydziału zamiejscowego w Bydgoszczy, delegatury ABW w Bydgoszczy, Stanisław Błażejewski – kierownik oddziału II informacji i udostępniania materiałów archiwalnych Archiwum Państwowego obejrzeli film „Kryptolog”.

Wydarzenia związane ze 116. rocznicą urodzin bydgoskiego kryptologa:

11.00 – premiera gry mobilnej: Marian Rejewski – cichy bohater. Scenariusz gry napisał Mirosław Sprenger z BEN IPN Bydgoszcz. Trasa poprowadzi ulicami Bydgoszczy. Start nastąpi z Placu Piastowskiego przy kościele parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Podczas spaceru trzeba będzie odpowiedzieć na kilka pytań związanych z naszym bohaterem. Będzie tez możliwość poznania ciekawostek z życia Mariana Rejewskiego i historii Bydgoszczy. Meta gry znajdować się będzie w budynku IPN przy ul. Wincentyny Teskowej 1. Dla wszystkich przewidziane są nagrody.

Warunkiem udziału w zabawie jest instalacja darmowej aplikacji Action Track (dostępna w Google Play i AppStore) na telefonie oraz zeskanowanie QR code. Serdecznie zachęcamy do udziału w grze. Prosimy o zabranie ze sobą naładowanego telefonu z dostępem do Internetu.

12.20 – prezentacja maszyny szyfrującej Enigma (Delegatura IPN Bydgoszcz ul. Wincentyny Teskowej 1).

12.30 – projekcja filmu „Kryptolog” (Delegatura IPN Bydgoszcz ul. Wincentyny Teskowej 1).

13.15 – wernisaż wystawy IPN „Tu rodziła się opozycja”. Autorem wystawy jest dr Kamila Churska-Wołoszczak z BEN IPN Bydgoszcz.


Marian Adam Rejewski urodził się 16 sierpnia 1905 roku w Bydgoszczy. Ze swoimi współpracownikami Henrykiem Zygalskim oraz Jerzym Różyckim złamał kod Enigmy, najważniejszej maszyny szyfrującej używanej przez Niemców czasie II wojny światowej. Złamanie szyfru Enigmy uznawane jest za jedno z ważniejszych wydarzeń, które miało istotne znaczenie dla wyniku wojny, a zastosowanie w tamtym okresie metod matematycznych w kryptologii uchodzi za rewolucyjne.

do góry