Nawigacja

Aktualności

Uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów w Oddziale IPN w Gdańsku – 11 lipca 2021

W dniu 11 lipca br. w Gdańsku, dokładnie w 78. rocznicę krwawej wołyńskiej niedzieli, odbyły się dwa ważne wydarzenia, które wspaniale się uzupełniały.

W 78. rocznicę Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów w Gdańsku odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary. W ich intencji została odprawiona Msza święta w bazylice św. Brygidy, okolicznościową homilię wygłosił ks. proboszcz Ludwik Kowalski. Przy pobliskim pomniku Pamięci Ofiar Eksterminacji Ludności Polskiej na Wołyniu zostały złożone kwiaty. Wśród delegacji był Ireneusz Szweda – przedstawiciel wojewody pomorskiego, Czesław Nowak, prezes Stowarzyszenia „Godność”, Kustosz Pamięci Narodowej, Stanisław Fudakowski i Andrzej Michałowski – członkowie „Godności”, radny miasta Gdańska Kazimierz Koralewski, a także Anna i Andrzej Kołakowscy, zaangażowani w upamiętnianie historycznych rocznic.

Instytut Pamięci Narodowej reprezentowała delegacja na czele z dyrektorem, prof. Mirosławem Golonem, który wygłosił pod pomnikiem okolicznościowe przemówienie.

Równolegle Muzeum II Wojny Światowej zorganizowało akcję edukacyjną skoncentrowaną na historii zbrodni w Janowej Dolinie w czasach II Rzeczypospolitej w gminie i powiecie Kostopol, woj. wołyńskie (współcześnie na Ukrainie ta wieś nosi nazwę Bazaltowe, rejon Kostopol, obwód Równe). Zbrodnia w Janowej Dolinie została popełniona w pierwszej wielkiej fali mordów poprzedzających krwawy lipiec 1943 roku, która miała miejsce w kwietniu, głównie w czas Świąt Wielkanocnych.  Dokładnie w sam Wieki Piątek, 23 kwietnia 1943 roku, ukraińscy ludobójcy zabili około 600 Polaków mieszkających i pracujących w Janowej Dolinie.

do góry