Nawigacja

Aktualności

Strona posiada nowszą wersję

Kliknij tutaj, aby przejść dalej

Uroczyste otwarcie wystawy „Powstania śląskie 1919–1921” – Gdańsk, 30 kwietnia 2021

Ekspozycja w przystępny sposób przybliża historię Górnego Śląska.

Na Targu Drzewnym w Gdańsku (przy pomniku Jana III Sobieskiego) 30 kwietnia o godz. 12.00 odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy elementarnej IPN „Powstania śląskie 1919–1921”, przygotowanej przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Prezentacji dokonają prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk, Krzysztof Drażba, naczelnik OBEN IPN Gdańsk wraz z przedstawicielami władz wojewódzkich, miasta Gdańska, NSZZ „Solidarność” oraz Narodowego Banku Polskiego Oddział Okręgowy w Gdańsku.

Z powodu sytuacji epidemicznej prezentacja ekspozycji odbędzie się bez udziału publiczności (wyłącznie zaproszeni goście i media). Zachęcamy do indywidualnego zwiedzania do 6 lipca.

Ekspozycja powstała w ramach projektu wystaw elementarnych IPN i ma charakter edukacyjny. Dzięki temu w przystępny sposób przybliża historię Górnego Śląska osobom do tej pory niezainteresowanym tą tematyką i nieznającym specyfiki regionu.

Opowiada o najważniejszych wydarzeniach z lat 1918–1922, które doprowadziły do podziału obszaru między dwa rywalizujące o niego kraje: pokonane w I wojnie światowej Niemcy oraz odrodzoną po latach zaborów Rzeczpospolitą. Składa się z 5 ekspozytorów, z których każdy zbudowany jest z 3 plansz. Każda plansza prezentuje osobne zagadnienie, łącznie tworząc jednak narracyjną opowieść o Górnym Śląsku okresu powstań śląskich i plebiscytu.

Autor: Aleksandra Korol-Chudy
Koncepcja graficzna serii: Aleksandra Kaiper-Misztułowicz
Projekt graficzny i skład: Aleksandra Korol-Chudy
Recenzja: dr Mirosław Węcki, dr hab. Filip Musiał

Docelowo wystawa ma zostać zaprezentowana w całym kraju. Ważną lokalizacją, od 30 kwietnia do 6 lipca, będzie Gdańsk.

Z okazji otwarcia wystawy IPN Gdańsk wspólnie z Oddziałem IPN w Katowicach przygotuje również quiz wiedzy, w którym główną nagrodą będą dwie monety okolicznościowe NBP, ufundowane przez Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Gdańsku.

  • Monety i materiały edukacyjne NBP dotyczące powstań śląskich
  • Monety i materiały edukacyjne NBP dotyczące powstań śląskich
  • Monety i materiały edukacyjne NBP dotyczące powstań śląskich
  • Monety i materiały edukacyjne NBP dotyczące powstań śląskich

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi na temat powstań śląskich:

  • Wystawa IPN Katowice „Powstania śląskie 1919–1921”
  • Wystawa IPN Katowice „Powstania śląskie 1919–1921”
do góry