Nawigacja

Aktualności

Pamiętamy! 76. rocznica tragicznej ewakuacji morskiej więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof (25-28 kwietnia 1945 r.)

Delegacje IPN Gdańsk i Muzeum Stutthof oddały hołd ofiarom.

Delegacja IPN Gdańsk na czele z dyrektorem prof. Mirosławem Golonem oraz Krzysztofem Drażbą, naczelnikiem OBEN 21 kwietnia w Mikoszewie złożyła kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof, którzy zmarli podczas tragicznej ewakuacji morskiej 25-28 kwietnia 1945 roku.

Następnie dyrektor IPN Gdańsk razem z dyrektorem Muzeum Stutthof Piotrem Tarnowskim złożyli kwiaty pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa w Muzeum Stutthof w Sztutowie.

Rozkaz Heinricha Himmlera z 14 kwietnia 1945 r. wydany komendantom o niepoddawaniu obozów koncentracyjnych i zorganizowaniu ewakuacji w taki sposób, aby żaden więzień nie dostał się żywy w ręce wroga, spowodował zarządzenie ewakuacji ostatnich pozostałych przy życiu więźniów KL Stutthof drogą morską. Z obozu wyprowadzono dwa ostatnie transporty, w których byli więźniowie wielu narodowości: mężczyźni, kobiety, niepełnoletni i matki z 30 niemowlętami.

Po opuszczeniu obozu więźniowie oczekiwali na dalszy transport na polanie położonej w pobliżu przystani w Mikoszewie. W czasie postoju esesmani zastrzelili kilkadziesiąt Żydówek, których ciała wrzucili do lejów po bombach. Pozostałych przy życiu pod osłoną nocy przewieźli przy pomocy łodzi desantowych na Hel. 27 kwietnia 1945 r. miejscowość opuściły cztery barki z więźniami ciągnięte przez holowniki. Ostatni transport został załadowany w Mikoszewie w nocy z 28/29.

Ewakuacja morska przyczyniła się do śmierci ok. 50 proc. spośród 4 360 jej uczestników, którzy byli rozstrzeliwani przez esesmanów w Mikoszewie, Pelzerhaken i Lauterbach, mordowani na barkach lub zmarli z głodu, chorób i zostali nadzy wyrzuceni w czasie rejsu za burty na dno Bałtyku.

Więcej na ten temat na stronie Muzeum Stutthof. Polecamy również bogatą literaturę dostępną w muzealnej księgarni.

do góry