Nawigacja

Aktualności

Seminarium dla nauczycieli „Za pierwszego Sowieta” – Gdańsk, 16 kwietnia 2021

Gdański Oddział IPN zorganizował kolejne seminarium szkoleniowe dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych, które odbyło się w formule online. Tematem spotkania były agresja sowiecka na Polskę jesienią 1939 roku oraz 21-miesięczna okupacja ziem wschodnich RP przez Związek Sowiecki.

Zagadnienia merytoryczne zaprezentował prof. dr hab. Mariusz Wołos z Instytutu Historii PAN oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W części metodycznej szkolenia wystąpiła Magdalena Dzienis-Todorczuk z białostockiego IPN, która przedstawiła zawartość opracowanej przez siebie teki edukacyjnej Agresja sowiecka na Polskę i okupacja wschodnich terenów RP (1939 –1941). W trakcie seminarium nauczyciele mieli możliwość zadawania pytań ekspertom oraz obejrzeli fragmenty materiałów filmowych: relacji prof. Stanisławy Kumor z wkroczenia Armii Czerwonej do Białegostoku w 1939 roku oraz dokumentu Errata do biografii poświęconego ostatnim tygodniom życia Tadeusza Dołęgi-Mostowicza.

W seminarium uczestniczyło 85 pedagogów, zarówno z Pomorza (Gdańsk, Sopot, Gdynia, Tczew, Malbork, Puck, Wejherowo, Kartuzy, Bytów, Słupsk, Przodkowo, Kielno, Lipusz, Bobowo, Kolbudy, Częstkowo, Sztutowo, Kłanino, Łubiana, Włynkówek, Dobrzewino-Karczemki, Rakowiec, Janowo), jak i z pozostałych części kraju (Elbląg, Olsztyn, Nowe Miasto Lubawskie, Bydgoszcz, Kościan, Wrocław, Łasin, Jeżewo, Sikórz, Zajeziorze). 

Materiał filmowy ze szkolenia będzie dostępny od końca kwietnia na kanale IPN TV, o czym poinformujemy Państwa w osobnym komunikacie.

Organizatorem szkolenia był Bartosz Januszewski (OBEN IPN Gdańsk).

do góry