Nawigacja

Aktualności

Kolejna ważna publikacja o dekadzie „Solidarności”: Jan Rulewski, „Wysoka temperatura. Od wolności do wolności 1980–1990” (zapowiedź)

Zbliża się 40. rocznica Kryzysu Bydgoskiego 1981 r., którego jednym z najbardziej znanych bohaterów był Jan Rulewski.

Obszerna, wspomnieniowa publikacja, do której powstania w bardzo znaczącym stopniu przyczynił się Instytut Pamięci Narodowej, wydaniem, opracowaniem, pozyskaniem źródeł archiwalnych, z pewnością zostanie dostrzeżona podczas zbliżających się obchodów. Zapewne ograniczenia sanitarne związane z pandemią nie ułatwią spotkań autorskich w trybie bezpośrednim, ale na pewno uda się przeprowadzić spotkanie z transmisją internetową (zapewne jednak dopiero w kwietniu lub w maju, może już w nowej siedzibie Delegatury IPN w Bydgoszczy).

Mimo wszelkich ograniczeń, z zachowaniem zasad sanitarnego bezpieczeństwa w najważniejszych rocznicowych dniach, czyli 16 i 19 marca br., odbędą się ważne spotkania w Bydgoszczy, w historycznej sali sesyjnej dzisiejszej Urzędu Wojewódzkiego. Spotkania te będą transmitowane przez media, a więc będzie okazja zaprezentować już wówczas nowe wydawnictwo IPN, najpewniej po raz pierwszy już 16 marca, gdy udział w uroczystościach weźmie prezes IPN dr Jarosław Szarek oraz przewodniczący Kolegium IPN prof. Wojciech Polak. Warto dodać,  że najpewniej niedługo zostanie też zrealizowany w wydawnictwie IPN dodruk najważniejszego opracowania poświęconego wydarzeniom politycznym w Bydgoszczy sprzed 40 lat, czyli pracy dra Krzysztofa Osińskiego i Piotra Rybarczyka „Kryzys bydgoski 1981. Przyczyny, przebieg, konsekwencje”. Tej tematyce poświęcona jest również publikacja Antoniego Tokarczuka „Mój czas. Flirty z historią” (wyd. przez IPN w 2017 r.), którą także polecamy.


Jan Rulewski (ur. 1944 r.) w czasach PRL był więźniem politycznym i jednym z liderów „Solidarności”, a w wolnej Polsce posłem na sejm i senatorem. „Wysoka temperatura….” to autobiograficzna opowieść dotycząca jego politycznego zaangażowania. Książka już niebawem będzie dostępna w punktach sprzedaży publikacji IPN.

do góry