Nawigacja

Aktualności

Obchody 95. rocznicy nadania praw miejskich Gdyni – 10 lutego 2021

Budowa gdyńskiego portu była jedną z najważniejszych inwestycji gospodarczych przedwojennej Polski.

10 lutego 1926 roku Gdynia uzyskała prawa miejskie. W 95. rocznicę tego wydarzenia dyrektor IPN Gdańsk prof. Mirosław Golon złożył kwiaty pod pomnikiem Polski Morskiej usytuowanym na Skwerze Kościuszki.

23 września 1922 r. Sejm uchwalił ustawę o budowie portu przy Gdyni na Pomorzu jako portu użyteczności publicznej”. W pobliżu wioski Gdynia trwały już wtedy pierwsze prace budowlane finansowane przez państwo. Wielkim orędownikiem tej inwestycji był inż. Eugeniusz Kwiatkowski, pełniący w okresie międzywojennym m.in. funkcje ministra przemysłu i handlu oraz wicepremiera. Po nadaniu Gdyni w 1926 r. praw miejskich w kilkanaście lat ze wsi rybackiej przekształciła się ona w miasto zamieszkane przez 127 tys. ludzi (w 1939 r.).

Kierownikiem budowy i głównym projektantem budowy portu Gdynia był Tadeusz Apolinary Wenda. To jeden z bohaterów kalendarza ściennego IPN na 2021 rok z pomorskimi patronami.

Informujemy jednocześnie, że w Gdyni trwa budowa pomnika wybitnego inżyniera. Monument przedstawiający Tadeusza Wendę, zrealizowany na podstawie zwycięskiego projektu toruńskiego rzeźbiarza Macieja Jagodzińskiego- Jagenmeera, stanie na końcu pirsu nr 1 u nasady Mola Rybackiego. Prace ruszyły w grudniu i mają potrwać do 8 kwietnia.

do góry