Nawigacja

Aktualności

20 lat działalności Oddziałowego Archiwum IPN w Gdańsku

W tym roku mija dwadzieścia lat od chwili, gdy Oddziałowe Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku rozpoczęło swoją ustawową działalność. 7 luty 2001 roku był pierwszym dniem otwarcia punktów wydawania i przyjmowania wniosków o udostępnienie dokumentów.

To zaproszenie obywateli do zapoznania się z archiwaliami po byłych organach bezpieczeństwa państwa było tylko symbolicznym początkiem, kolejne miesiące i lata przyczyniły się do budowy instytucji, jaką dziś jesteśmy. Szerokie otwarcie naszego archiwum dla społeczeństwa m.in. poprzez edycję źródeł, przygotowywanie wystaw, coroczny udział w Nocy Muzeów oraz organizację lekcji archiwalnych dla młodzieży, przyczyniło się do zmiany postrzegania archiwum nie tylko jako miejsca przechowywania akt, ale także jako nowoczesnej placówki naukowej i kulturalnej.

Obecnie Archiwum Oddziału IPN w Gdańsku z zasobem archiwalnym liczącym 3883,9 mb. jest jednym z ważniejszych archiwów istniejących w ramach państwowej sieci archiwalnej w naszym regionie.

Ustawa z dnia 18 grudnia 1998 roku o Instytucie Pamięci Narodowej- KŚZpNP nałożyła na pion archiwalny IPN obowiązek przejęcia dokumentów z archiwów Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Granicznej, Służby Więziennej, archiwów wojskowych, sądów i prokuratur oraz archiwów państwowych. Proces gromadzenia akt trwał kilka lat, jednocześnie najstarsze i najbardziej zniszczone i zanieczyszczone biologicznie dokumenty były poddawane fumigacji i zabiegom konserwacyjnym. Od 2006 r. przystąpiliśmy także do digitalizacji naszych zbiorów kartotecznych. Jednak hasło cyfryzacji, przez pierwszą dekadę pozostawało bardziej w sferze postulatów, teraz jest już naszą codziennością. 25.564 j.a i 73.236 fotografii uzyskało formę cyfrową. Cały zasób otrzymał również opis archiwalny na poziomie jednostki archiwalnej, który sukcesywnie jest udostępniany w inwentarzu publicznym na stronie internetowej www.ipn.gov.pl .

Jednocześnie z przejęciem materiałów archiwalnych przystąpiliśmy do podstawowego zadania realizowanego przez archiwum tj. udostępniania materiałów osobom pokrzywdzonym przez służbę bezpieczeństwa PRL, naukowcom i dziennikarzom. Dzięki osobistym spotkaniom naszych pracowników z wnioskodawcami zyskaliśmy wiedzę o osobach, których odwaga i poświecenie dla wolnej Ojczyzny zostały zapomniane po roku 1989. To wówczas obdarzyli nas Państwo swoim zaufaniem, a kolejne inicjatywy podejmowane przez Oddziałowe Archiwum służyły obywatelom. Inicjatywa Prezydenta RP z 2011 roku o uhonorowaniu działaczy opozycji antykomunistycznej Krzyżami Wolności i Solidarności dała możliwość wręczenia tych odznaczeń aż 603 osobom. Podczas tych uroczystości wielokrotnie mieliśmy okazję wyrazić uznanie dla Waszych bohaterskich czynów.

Pozytywne reakcje, z jakimi się spotykamy w trakcie naszej pracy, utwierdzają nas w przekonaniu, że archiwum działa sprawnie i jest potrzebne, a efekty naszej działalności mają znaczenie dla budowania i przywracania narodowej tożsamości.

Z prawdziwą satysfakcją i wdzięcznością składamy podziękowania instytucjom, stowarzyszeniom i fundacjom współpracującym z IPN, które w ciągu minionych 20-tu lat wspierały nas w realizacji powierzonych nam zadań.

 

Okolicznościowy film przygotowany przez Archiwum IPN w Gdańsku

do góry