Nawigacja

Aktualności

Giganci nauki PL. IPN o wkładzie polskich uczonych w rozwój cywilizacji – konferencja prasowa, 4 lutego 2021

4 lutego 2021 r. w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano główne założenia kampanii edukacyjnej – „Giganci nauki PL”. O projekcie mówili: prezes IPN dr Jarosław Szarek, prof. Bolesław Orłowski z IHN PAN, redaktor 5-tomowego słownika polskich naukowców oraz Alina Czerniakowska, reżyser cyklu filmów dokumentalnych „Wielcy polscy wynalazcy II Rzeczpospolitej”. Retransmisja na kanale IPNtv.

Misją IPN jest przywracanie naszej historii tych kart, które są nieobecne w naszej pamięci, tych kart, które w wieku XX przez systemu totalitarne były usuwane – zaznaczył Prezes IPN. Dr Jarosław Szarek przypomniał też, że to Polacy stworzyli fundamenty współczesnej elektroniki, podstawowy składnik nawozów sztucznych, najsłynniejszy radiotelefon świata – walkie-talkie, wykrywacz min używany przez wszystkie armie świata, bombę wodorową, pierwszy pojazd księżycowy, czy podstawy hologramu – to dzieła Jana Czochralskiego, Ignacego Mościckiego, Henryka Magnuskiego, Józefa Kosackiego, Mieczysława Bekkera czy Mieczysława Wolfke.

Prezes IPN przypomniał też zapomniany dorobek inżynierów, którzy przyczynili się do zwycięstwa podczas II wojny światowej „nad deskami kreślarskimi, w pracowniach”. Dlatego tak ważne jest przypominanie nieocenionego wkładu polskich kryptologów, matematyków, którzy rozwikłali tajemnicę Enigmy – dodał dr Szarek.

Podczas konferencji prasowej została zaprezentowana pięciotomowa publikacja Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę. Słownik polskich i związanych z Polską odkrywców, wynalazców oraz pionierów nauk matematyczno-przyrodniczych i techniki, wydana pod redakcją naukową prof. Bolesława Orłowskiego, przez Instytut Historii Nauki PAN i Instytut Pamięci Narodowej.

IHN PAN i IPN chcą przypomnieć o wybitnych, a często zapomnianych Polakach – mówił prof. Bogusław Orłowski, który w swoim wystąpieniu przypomniał, że dorobek II Rzeczpospolitej w okresie PRL nie był odpowiednio traktowany. Starano się nie pamiętać o naszej przeszłości, o  wybitnej działalności naukowo-technicznej.

Prof. Orłowski zwrócił szczególną uwagę na tak ważny etos służby niepodległej Polsce, na ludzi wybitnych, skromnych ale z nieprzeciętnym charakterem. To właśnie ich sylwetki będą przybliżały krótkie filmy przygotowane przez Alinę Czerniakowską, która podkreślała, że mają one szczególnie młodemu pokoleniu przybliżać biogramy wybitnych Polaków.

Reżyser cyklu filmów dokumentalnych „Wielcy polscy wynalazcy w II Rzeczypospolitej” zaznaczyła, że jako Polacy mamy się czym chwalić. „Nasi rodacy nie tylko walczyli, ale tworzyli także rzeczy, które zmieniały świat, dlatego tak ważne jest promowanie tych postaw na całym świecie”.

Podczas konferencji zaprezentowaliśmy:

 Retransmisja na kanale IPNtv

 

 

Zobacz też:

do góry