Nawigacja

Aktualności

„Przechodzimy do historii: Poeta i żołnierz” – program TVP 3 Bydgoszcz o kapitanie Wacławie Denhoffie-Czarnockim

Historię bohatera odcinka przedstawiła Regina Dąbkowska z OBUWiM IPN Gdańsk Delegatura IPN w Bydgoszczy.

  • „Przechodzimy do historii: Poeta i żołnierz” – program TVP 3 Bydgoszcz o kapitanie Wacławie Denhoffie-Czarnockim

19 stycznia odbyła się emisja programu „Przechodzimy do historii: Poeta i żołnierz” zrealizowanego przez TVP 3 Bydgoszcz. Historię bohatera odcinka, kpt. Wacława Denhoffa-Czarnockiego, przedstawiła Regina Dąbkowska (Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Gdańsku, Delegatura w Bydgoszczy).

Kpt Wacław Denhoff-Czarnocki był żołnierzem I Brygady Legionów Polskich, członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej oraz obrońcą Lwowa. Walczył podczas wojny polsko-bolszewickiej. Został czterokrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Niepodległości. Był także utalentowanym pisarzem, poetą oraz tłumaczem. Napisał kilka zwrotek do popularnej pieśni „O mój rozmarynie”. Ponadto był pomysłodawcą i współzałożycielem klubu piłkarskiego „Polonia Warszawa”. Nazwa powstałej w 1911 r. drużyny miała przypominać o Polsce, która wciąż znajdowała się pod zaborami.

Kpt Wacław Denhoff-Czarnocki zmagał się z ciężką chorobą płuc, której nabawił się w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zmarł 11 kwietnia 1927 r. w Bydgoszczy. Został pochowany na tutejszym Cmentarzu Nowofarnym. Miejsce pochówku Kapitana zostało po latach odnalezione przez kibiców Polonii Warszawa.

W 2020 r. OBUWiM IPN w Gdańsku ufundowało obelisk upamiętniający kpt. Wacława Denhoffa-Czarnockiego.

 

do góry