Nawigacja

Aktualności

101. rocznica powrotu Bydgoszczy do Polski – 20 stycznia 2021

W programie obchodów IPN Gdańsk Delegatura IPN w Bydgoszczy: otwarcie wystawy, materiały edukacyjne, oddanie czci Pomorskim Ojcom Niepodległości.

Obchody 101. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy odbyły się 20 stycznia. Podczas uroczystości (ze względu na sytuację epidemiczną bez udziału osób trzecich) przed kujawsko-pomorskim Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy zaprezentowana została wystawa IPN Gdańsk Delegatura IPN w Bydgoszczy „»Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza«. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918–1920”.

Następnie delegacja na czele z dyrektorem IPN Gdańsk prof. Mirosławem Golonem, naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy Edytą Cisewską, wicewojewodą kujawsko-pomorskim Józefem Ramlau, złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniająca gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego (Stary Rynek 24) oraz w miejscu pochówku kpt. Wacława Denhoffa-Czarnockiego (żołnierza I Brygady Legionów Polskich, oficera Wojska Polskiego, poety i bohatera wojny polsko-bolszewickiej 1920 r.) na cmentarzu Nowofarnym.

Przedstawiciele IPN i Urzędu Wojewódzkiego uczcili również pierwszego polskiego prezydenta Bydgoszczy kapitana Jana Maciaszka (1876-1932) oraz najwybitniejszego działacza polskiego tamtej epoki, znanego lekarza, społecznika, prezesa Polskiej Rady Ludowej w Bydgoszczy od końca 1918 roku, a w styczniu 1920 roku członka Rady Miasta – Jana Biziela (1858-1934). Wszystkie wzmiankowane groby znajdują się w centralnej części cmentarza Nowofarnego.

Z okazji obchodów Referat Edukacji Narodowej IPN w Bydgoszczy przygotował tematyczne materiały edukacyjne (album i katalog wystawy „»Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza«. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918–1920” wraz z kartami pracy), które mogą być wykorzystywane w trakcie zajęć lekcyjnych, godzin wychowawczych czy w ramach szeroko pojętej edukacji historycznej realizowanej przez urzędy, stowarzyszenia i fundacje. Wymienione materiały trafią do wszystkich szkół licealnych w województwie kujawsko-pomorskim.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi w wersji elektronicznej:


Przejęcie władzy cywilnej w Bydgoszczy nastąpiło 19 stycznia 1920 r., kiedy dotychczasowy niemiecki burmistrz Hugo Wolff przekazał swoje obowiązki pierwszemu komisarycznemu prezydentowi Bydgoszczy Janowi Maciaszkowi. 20 stycznia do miasta wkroczyły jednostki Wojska Polskiego (strzelcy wielkopolscy, artylerzyści i ułani), a dwa dni później odbył się uroczysty wjazd do miasta dowódcy Frontu Wielkopolskiego gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego. Uroczystości z okazji powrotu Bydgoszczy do macierzy trwały kilka dni, a szczególnie fetowany przez jej mieszkańców był gen. Dowbor-Muśnicki. W dniu jego przyjazdu na Starym Rynku została odprawiona polowa msza święta, a następnie odbyła się defilada wojskowa zakończona uroczyście na Placu Wolności.

(Źródło: Wystawa pt. „»Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza«. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918–1920”).

do góry