Nawigacja

Aktualności

W hołdzie Wielkiemu Premierowi: prezentacja niezwykłej wystawy IPN „Ojcowie Niepodległości” w gdańskim Brzeźnie upamiętni wspaniałego artystę i wybitnego polityka, współtwórcę Odrodzonej Polski – Ignacego Jana Paderewskiego (1860–1941)

Wystawa będzie dostępna w terminie od 23 grudnia 2020 r. do 22 stycznia 2021 r. w Gdańsku-Brzeźnie.

W Brzeźnie, nieopodal Domu Zdrojowego, 23 grudnia br. odbyła się prezentacja wystawy Instytutu Pamięci Narodowej „Ojcowie Niepodległości”. Ze względu na obostrzenia związane z epidemią skromna uroczystość odbyła się bez udziału publiczności. Wzięli w niej udział zaproszenie goście, w tym delegacja Oddziału IPN w Gdańsku na czele z dyrektorem prof. Mirosławem Golonem, naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Krzysztofem Drażbą, a także prezesem Stowarzyszenia „Godność” Czesławem Nowakiem.

Zapraszamy do odwiedzenia tej ważnej wystawy, która pokazuje coś co dało i umocniło polską niepodległość: jedność i solidarność. Politycy wówczas, w roku 1919, roku premierostwa Ignacego Jana Paderewskiego, potrafili wznieść się ponad ogromne różnice dzielące czy to ludowca Wincentego Witosa, czy polityków związanymi z kręgami bardziej prawicowymi, konserwatywnymi, jak Wojciech Korfanty czy Roman Dmowski, czy właśnie Ignacy Jan Paderewski. [...] Ignacy Jan Paderewski to wspaniały, jeden z najwybitniejszych [...] polskich artystów, z ogromnymi osiągnięciami kompozytorskimi i wykonawczymi [...] i gigantycznymi sukcesami politycznymi. [...] Swój sukces artystyczny przekuł na akcję narodową, patriotyczną. [...] Miejmy nadzieję, że za kilkanaście miesięcy pomnik Ignacego Jana Paderewskiego dokładnie tutaj, przy tym pięknym pałacowym Domu Zdrojowym, nad samym morzem stanie i przypomni, że pierwsze kroki na polskiej ziemi, stawiał w noc wigilijną z wtorku na środę 24/25 grudnia 1918 r., właśnie tutaj w Gdańsku – mówił prof. Mirosław Golon.

Krótkie przemówienie wygłosił również Czesław Nowak, orędownik idei budowy pomnika Ignacego Jana Paderewskiego w Gdańsku:

Pomysł budowy pomnika Ignacego Jana Paderewskiego jest bardzo ważnym dla mieszkańców Gdańska, dla mieszkańców Pomorza. [...] Mamy nadzieję, że ten pomnik odsłonimy w przyszłym roku, również ku chwale miasta Gdańska – podkreślił.

***

Wystawa poświęcona ona jest grupie czołowych działaczy politycznych, których dzieliło politycznie, ideowo bardzo wiele, ale ponad te różnice łączyła miłość do Ojczyzny i talent w walce o jej Wolność: Ignacy Paderewski, Józef Piłsudski, Ignacy Daszyński, Wincenty Witos, Roman Dmowski, Wojciech Korfanty, a w pomorskiej edycji także Józef Haller są bohaterami tej wystawy. Każdy z nich wniósł swój istotny wkład w wielkie i trudne dzieło odbudowy Państwa Polskiego.

Po 1939 roku, po niemieckim i sowieckim najeździe na Polskę skazano ich na wiele lat na zapomnienie lub marginalizację. Niejednokrotnie ich wizerunek był wręcz zakłamywany w komunistycznej propagandzie. Nawet w okresach względnej peerelowskiej liberalizacji absolutnie nie oddawano im należnego uznania, nie dbano wystarczająco o spopularyzowanie osiągnięć. Od ponad trzydziestu lat stopniowo zniknęły politycznie uwarunkowane ograniczenia. W efekcie kultywowanie pamięci o tych bohaterach naszej Niepodległości ma co raz szerszy zakres, o czym m.in. świetnie świadczy kilkadziesiąt wielkich pomników marszałka Józefa Piłsudskiego w wielu miastach Polski, od Nysy (2018 r.) na południowym krańcu, po nadmorską Gdynię (2013 r.) na północy. Gdańsk i większość największych ośrodków pomniki Marszałka wybudowały dekadę wcześniej. Upamiętnienie objęło także pozostałych Wielkich Ojców Niepodległości, m.in. Wojciecha Korfantego, który poza rodzinnym Śląskiem doczekał się należnego uznania także w Warszawie. Od razu dodajmy, że to z wielu względów także wielki kandydat na pomnik u nas w Trójmieście.

Jednak teraz zbliża się ważna chwila zrealizowania trwałego, pomnikowego upamiętnienia Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Jest wielka szansa na to, że za kilkanaście miesięcy pomnik wielkiego artysty i polityka przyozdobi miasto Gdańsk, stolicę naszego regionu. Jeżeli wszystko zakończy się szczęśliwie, to pomnik stanie w pięknej okolicy nadmorskiej strefy uzdrowiskowej Brzeźna. Właśnie dlatego w ramach działań edukacyjnych chcemy przybliżyć w popularnej formie sylwetkę Ignacego Jana Paderewskiego, na tle epoki, a ściślej tego fragmentu Jego życia, w którym miał też bezpośredni związek z Gdańskiem. W samą Wigilię Świąt Bożego Narodzenia w grudniu 1918 roku powrócił bowiem na polskie ziemie właśnie do Gdańska. Miasta zdominowanego przez Niemców, ale zamieszkałego także przez polską mniejszość, a w nieodległym otoczeniu z bardzo dużymi skupiskami nadal niezgermanizowanych, nie wynarodowionych podczas zaborów Polaków. Spotkał się w Gdańsku m.in. z Wojciechem Korfantym, czołowym politykiem polskim byłej dzielnicy pruskiej, a także innymi polskimi działaczami. To z Gdańska wyruszył w niezwykłą pielgrzymkę po Ojczyźnie, przez Gniezno, Poznań, gdzie wybuchło zwycięskie Powstanie, następnie przez Kraków do Warszawy, gdzie objął stanowisko premiera.

W 102. rocznicę tego szczęśliwego dla naszej Ojczyzny wydarzenia zapraszamy do Brzeźna na spacer z historią. Wystawa stanie na ponad cztery tygodnie. 


Prezentacja wystawy IPN „Ojcowie Niepodległości”
23 grudnia 2020 – 22 stycznia 2021 r.
Gdańsk-Brzeźno, ul. Zdrojowa

Wstęp wolny.

Ze względu na epidemię prosimy o indywidualne zwiedzanie wystawy. Dostępna jest ona również on-line w załączonym pliku.

do góry