Nawigacja

Aktualności

74. rocznica zamordowania żołnierzy Armii Krajowej Tadeusza Ośki, Ludwika Augustyniaka i Floriana Dutkiewicza – Bydgoszcz, 27 listopada 2020

Przedstawiciele IPN Gdańsk Delegatura IPN w Bydgoszczy oddali hołd bohaterom skazanym na karę śmierci w procesie pokazowym przeciwko członkom Okręgu Pomorskiego AK-WiN.

Z zachowaniem wszelkich środków ostrożności 27 listopada delegacja pracowników Instytutu Pamięci Narodowej w składzie: prof. Mirosław Golon (dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku), Edyta Cisewska (naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy) oraz dr Alicja Paczoska-Hauke (OBPiI w Gdańsku, Delegatura w Bydgoszczy) złożyła okolicznościową wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą uczestników antykomunistycznej konspiracji niepodległościowej na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy.
 

Ludwik Augustyniak, pseudonim „Cygan”, Florian Dutkiewicz, pseudonim „Wiktor” i Tadeusz Ośko, pseudonim „Sęp”, zostali skazani w procesie pokazowym przeciwko członkom Okręgu Pomorskiego AK-WiN na karę śmierci. Wyroki wykonano w więzieniu karno-śledczym WUBP w Bydgoszczy w listopadzie 1946 r. 

Przypomnijmy, że szczątki żołnierzy niezłomnych zostały odnalezione 26 czerwca 2018 r. na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy (tzw. Bydgoska Łączka) przez pracowników Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN oraz Delegatury IPN w Bydgoszczy.

– Już za cztery miesiące odbędą się uroczystości pogrzebowe bohaterów, zasłużonych w Powstaniu Wielkopolskim (Augustyniak i Dutkiewicz) oraz w walce z okupantem niemieckim oraz komunistycznym zniewoleniem – podkreśla prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.

– Prace nad kwaterą dla odnalezionych prawie 72 lata po śmierci bohaterów są już na ostatnim etapie. Otrzymaliśmy akceptację Miasta Bydgoszczy na pogrzeb i projekt kwatery, który przygotowało Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Warszawie – podkreśla prof. Mirosław Golon – dodaje.

Biogramy bohaterów można znaleźć tutaj.

do góry