Nawigacja

Aktualności

Odszedł Adam Gotner, odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności, bohater Grudnia '70 i Sierpnia '80

W trakcie Grudnia ’70 został ciężko postrzelony w klatkę piersiową. Podczas Sierpnia ’80 aktywnie uczestniczył w strajku gdyńskiej stoczni. Zmarł w nocy z 15 na 16 października br.

  • Adam Gotner

Był zatrudniony na stanowisku inspektora kontroli jakości w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni. W trakcie Grudnia’70 został ciężko postrzelony w klatkę piersiową. Rannego odwieziono do Szpitala Miejskiego w Gdyni, w którym przebywał od dnia 17 grudnia 1970 r.

W sierpniu 1980 r. aktywnie uczestniczył w strajku gdyńskiej stoczni, a następnie zaangażował się w tworzenie związku zawodowego NSZZ „Solidarność” wchodząc w skład Prezydium Komitetu Założycielskiego związku. Od września 1980 r. działał na rzecz przywrócenia pamięci Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni. Został członkiem Społecznego Komitetu Budowy Pomników Ofiar Grudnia 1970 r. w Gdyni.

Przed wprowadzeniem stanu wojennego jako aktywny działacz związkowy został umieszczony na liście osób przewidzianych do internowania.

Po 13 grudnia 1981 r.  Adam Gotner kontynuował działalność  w podziemnych strukturach związku. Ponadto wraz z grupą członków działającego wówczas „nielegalnie” Komitetu Budowy Pomników Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni podjął działania na rzecz zabezpieczenia i ukrycia dowodów komunistycznej zbrodni z 1970 r. na Wybrzeżu.

Otaczał opieką rodziny zamordowanych w Gdyni i rodziny internowanych działaczy Komitetu. W latach 1983-1989 współpracował z Wiesławą Kwiatkowską w dokumentowaniu zbrodni Grudnia ’70 w Gdyni.

Adam Gotner w 2014 roku postanowieniem Prezydenta RP otrzymał odznaczenie Krzyż Wolności i Solidarności.

***

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 21 października 2020 r. w Gdańsku. W imieniu Oddziału IPN w Gdańsku uczestniczyła w nich naczelnik Oddziałowego Archiwum Justyna Pazda.

do góry