Nawigacja

Aktualności

Najważniejsza młodzieżowa antykomunistyczna organizacja w PRL. Uroczyste otwarcie wystawy „NZS – pokolenia przemian 1980–2020” – Bydgoszcz, 9 października 2020

Ekspozycja została przygotowana przez Niezależne Zrzeszenie Studentów, PKP S.A. oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Na terenie Dworca Głównego PKP w Bydgoszczy 9 października odbyło się uroczyste odsłonięcie wystawy „NZS – pokolenia przemian 1980–2020” z udziałem prof. Wojciecha Polaka, przewodniczącego Kolegium IPN oraz delegacji Delegatury IPN w Bydgoszczy na czele z dyrektorem IPN Gdańsk prof. Mirosławem Golonem.

Wśród zebranych gości głos zabrali m.in. przedstawiciele IPN – prof. Wojciech Polak i prof. Mirosław Golon, Piotr Król, działający w NZS na początku lat dziewięćdziesiątych, obecnie poseł na Sejm RP, Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy, Jakub Żelazny, dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. w Gdańsku, a także Krzysztof Maziarczyk, przewodniczący Zarządu NZS UTP w Bydgoszczy.

Wystawę będzie można oglądać na terenie dworca do 4 listopada br.

22 września 2020 r. Niezależne Zrzeszenie Studentów obchodziło 40. urodziny. To były burzliwe cztery dekady w dziejach Polski. Lata 80. XX wieku w PRL to strajki na uczelniach i w zakładach pracy oraz stan wojenny i działalność w konspiracji. Przełom lat 80. i 90. to zmiana ustroju, wyjście spod sowieckiej dominacji i odzyskanie przez Polskę wolności. NZS od początku istnienia brało udział w tych dziejowych przemianach, skupiając ludzi niepokornych, zdeterminowanych w dążeniu do reform systemowych w kraju rządzonym przez komunistów.

Z tej okazji została przygotowana wystawa „NZS – pokolenia przemian 1980-2020”. Uroczysty wernisaż odbył się 10 sierpnia 2020 roku w Krakowie. Wcześniej wystawa była prezentowana w Warszawie i Lublinie, a po Krakowie i Rzeszowie trafiła do Łodzi i Katowic. W październiku będzie można ją obejrzeć w Bydgoszczy i Gdyni, w listopadzie – w Poznaniu i Wrocławiu. Na planszach znajdują się także anglojęzyczne omówienia głównych tekstów w języku polskim.

Plansze ekspozycji można pobrać tutaj.

Zachęcamy jednocześnie do zapoznania się z inną wystawą IPN „«Studencka Solidarność». Niezależne Zrzeszenie Studentów w Bydgoszczy (1980–1990)” przygotowaną przez dr. Krzysztofa Osińskiego.

do góry