Nawigacja

Aktualności

Nowa wystawa przed gdańskim oddziałem IPN upamiętniająca Janusza Kurtykę, prezesa IPN w latach 2005–2010, świetnego historyka, wielkiego patriotę i bardzo mądrego człowieka

Jak co miesiąc Oddział IPN w Gdańsku zaprasza na szeroki chodnik przed swoją siedzibą przy al. Grunwaldzkiej 216 na Strzyży do „spaceru z historią”.

Nadal można obejrzeć opisywane i prezentowane od sierpnia wystawy o Powstaniach Śląskich oraz o Annie Walentynowicz. Od trzech dni, prosto z placu Grunwaldzkiego w Gdyni, gdzie towarzyszyła Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu Niepokorni Niezłomni Wykleci, można zobaczyć wystawę o Januszu Kurtyce (1960–2010), człowieku niezwykłym, który odegrał w polskiej nauce oraz życiu politycznym ogromną, niezwykle pozytywną rolę.

Mądra polityka historyczna jaką w ostatnich kilkunastu latach realizujemy w Polsce, to w znacznej części Jego osobiste osiągnięcie (do tragicznej śmierci w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku) oraz dziedzictwo, kontynuowane m. in. przez coraz większy, silniejszy i aktywniejszy Instytut Pamięci Narodowej. To on jako pierwszy szef Oddziału IPN w Krakowie od 2000 roku stworzył wzorcowy model działania terenowej jednostki IPN, a od 2005 roku zbudował do dziś mocne fundamenty pod cały Instytut Pamięci Narodowej w skali ogólnopolskiej.

Piękna wystawa, która nad morze trafiła z rodzinnego miasta profesora Janusza Kurtyki, czyli z Krakowa, to ważna lekcja historii Polski, nie tylko tej najnowszej. To także istotny hołd, wielkie podziękowania za mądrą politykę historyczną, której wolna Polska cały czas tak bardzo potrzebuje.

do góry