Nawigacja

Aktualności

Uroczystości 81. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów – Gdańsk, 27 września 2020

Uroczystości odbyły się przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego na Targu Rakowym w Gdańsku. Uczestniczył w nich przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej.

W dniu 27 września obchodzimy 81. rocznicę utworzenia Służby Zwycięstwu Polsce (SZP), organizacji konspiracyjnej, która z czasem przekształciła się w Armię Krajową. SZP zapoczątkowała zorganizowany opór Polaków wobec okupanta. Także tego dnia, z inicjatywy członków Naczelnej Rady Harcerskiej, powołane zostały Szare Szeregi.

Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie Mszą świętą w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Dalsza ich część odbyła się pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego, gdzie została odmówiona modlitwa za poległych w czasie II wojny światowej, odczytany Apel Pamięci i złożone wieńce i kwiaty. Okolicznościowe przemówienie wygłosiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. W imieniu kombatantów głos zabrał żołnierz Szarych Szeregów, uczestnika Powstania Warszawskiego prof. Jerzy Grzywacz.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku reprezentował naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Krzysztof Drażba. Uroczystości zostały zorganizowane przez Miasto Gdańsk.

do góry