Nawigacja

Aktualności

Upamiętniono ofiary Zbrodni Pomorskiej 1939 – Łopatki (gmina Książki), 17 września 2020

Hołd ofiarom złożył prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.

– Ta cicha, spokojna wieś w powiecie wąbrzeskim, z pięknym gotyckim kościołem pw. św. Marii Magdaleny oraz urokliwym jeziorkiem, 81 lat temu była miejscem przerażającego ludobójstwa. To jedno z ponad 400 miejsc, gdzie opętani nienawiścią do Polaków, niemieccy sąsiedzi zrzeszeni w zbrodniczej organizacji Selbstschutz oraz najeźdźcy z państwa Adolfa Hitlera masowo mordowali cywilną ludność II Rzeczpospolitej – mówi dyrektor IPN Gdańsk.

Zbrodnia w Łopatkach została gruntownie opisana w wydanej przez IPN publikacji dr. Tomasza Cerana „Im Namen des Führers… Selbstschutz Westpreussen i zbrodnia w Łopatkach w 1939 roku”. W pracy tej obok opisów strasznego masowego mordu na bezbronnych zamieszczono niezwykle szeroką analizę starań o ustalenie pełnej imiennej listy ofiar zbrodni niemieckich.

W pracy tej obok opisów strasznego masowego mordu na bezbronnych zamieszczono niezwykle szeroką analizę starań o ustalenie pełnej imiennej listy ofiar zbrodni niemieckich.

– Od wielu lat uroczystości organizowane są w okolicy 17 września, co skłania naturalnie do tego, aby do wspomnienia ofiar zbrodni niemieckich, dołączyć też wspomnienie ofiar sowieckich represji, które szczególnie dotkliwie odczuli mieszkańcy w styczniu i lutym 1945 r., gdy zbrodniarze z NKWD przeprowadzili akcję masowego uprowadzenia miejscowej ludności do obozów pracy w Związku Sowieckim. Część uwiezionych poniosła śmierć w tych komunistycznych katowniach. W tym roku uroczystości na terenie dawnej piaskowni w Łopatkach, czyli na masowym grobie pomordowanych mieszkańców Wąbrzeźna i powiatu organizowane tradycyjnie przez władze gminy Książki i parafię w Łopatkach odbędą się w sobotę 19 września – podkreśla prof. Golon.

– Wszystkich, którzy mieliby możliwość odwiedzenia tego miejsca pamięci uświęconego krwią pomordowanych, zachęcamy do odwiedzin. Czy to podczas turystycznej wyprawy na pobliskie ruiny zamku w Radzyniu Chełmińskim, czy do równie nieodległego klasztoru oo. Kapucynów w Rywałdzie pod Jabłonowem Pomorskiego, sławnego i starą architekturą i bogatymi dziejami, w tym także 20-wiecznymi, gdyż to jedno z miejsc uwięzienia prymasa Wyszyńskiego, a także jednego z najbardziej prześladowanych hierarchów kościelnych – biskupa Czesława Kaczmarka – dodaje.

Delegacja IPN złożyła kwiaty pod pomnikiem w Łopatkach 17 września podczas powrotu z uroczystości sybirackich w Golubiu-Dobrzyniu.

do góry