Nawigacja

Aktualności

Obchody Światowego Dnia Sybiraka w 81. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę – Golub-Dobrzyń, 17 września 2020

Uroczystość została objęta patronatem naukowym prof. Mirosława Golona, dyrektora IPN Gdańsk.

W Golubiu-Dobrzyniu 17 września odbyły się obchody Światowego Dnia Sybiraka w 81. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Wydarzenie patronatem naukowym objął prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.

Uroczystości rozpoczęły się od konferencji naukowej. Głos zabrali: dr Jan Wiśniewski (RODM Toruń), który przedstawił referat poświęcony represjom sowieckim wobec Polaków i obywateli polskich w latach 1939-1941 oraz prof. Mirosław Golon, który opowiedział zebranym o deportacjach Polaków z Pomorza w głąb ZSRS w 1945 r.  

Następnie uczestnicy obchodów złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem Ofiar Hitleryzmu i Stalinizmu.

Drugą część uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Po Eucharystii odbyła się uroczystość pod pomnikiem osób wywiezionych do ZSRS.

W trakcie obchodów wspomniana była 75. rocznica deportacji Polaków do ZSRS i 5. rocznica odsłonięcia pomnika Sybiraków.

Obchodom towarzyszyła wystawa IPN Gdańsk „»Domy płoną, kobiety krzyczą, zabawili się do woli«. Armia Czerwona w województwie gdańskim w 1945 roku” na rynku w Golubiu-Dobrzyniu. To pierwsza prezentacja tej wystawy w województwie kujawsko-pomorskim.

PROGRAM
  • godz. 9.30 – uroczyste powitanie gości
    • konferencja naukowa, wystąpienia: dr. Jana Wiśniewskiego (RODM Toruń) pt. Represje sowieckie wobec Polaków i obywateli polskich w latach 1939–1941 oraz prof. Mirosława Golona (IPN Gdańsk) pt. Deportacje Polaków z Pomorza w głąb ZSRS w 1945 r.
    • wystąpienia okolicznościowe
    • złożenie wiązanek pod pomnikiem Ofiar Hitleryzmu i Stalinizmu
  • godz. 11.30 – Msza święta w Kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Golubiu-Dobrzyniu (plac Tysiąclecia 14)
    • uroczystość pod pomnikiem osób wywiezionych do ZSRS

W trakcie uroczystości wspomniana będzie 75. rocznica deportacji Polaków do ZSRS i 5. rocznica odsłonięcia pomnika Sybiraków.

Uroczystość została objęta patronatem honorowym przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego, patronatem naukowym przez dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosława Golona oraz dr. hab. Zbigniewa Karpusa (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).

Wydarzeniem towarzyszącym będzie prezentacja wystawy IPN Gdańsk „»Domy płoną, kobiety krzyczą, zabawili się do woli«. Armia Czerwona w województwie gdańskim w 1945 roku” na rynku w Golubiu-Dobrzyniu. To pierwsza prezentacja tej wystawy w woj. kujawsko-pomorskim.


17 września 2020 r. (czwartek), pocz. godz. 9.30
Urząd Miasta Golub-Dobrzyń (Plac Tysiąclecia 25, s. 1) 

do góry