Nawigacja

Aktualności

98. rocznica powstania Klubu Sportowego Gedania – Gdańsk, 15 września 2020

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku uczcił pamięć jednego z największych symboli polskości w Wolnym Mieście Gdańsku.

W 98. rocznicę powstania Klubu Sportowego Gedania 15 września przedstawiciele IPN Gdańsk na czele z Katarzyną Lisiecką, naczelnik OBUWiM, oddali hołd gedanistom. Podczas społecznej uroczystości przy Pomniku Członków KS Gedania (ul. Kościuszki 49 w Gdańsku) przemawiali dr hab. Janusz Trupinda, dr Karol Nawrocki oraz poseł Kacper Płażyński. Odczytany został list eurodeputowanej Anny Fotygi. Modlitwę odmówił ks. Zbigniew Cichon. Obchody poprowadził  Mirosław Przyborowicz.

Na uroczystości obecni byli m.in. uczniowie szkoły Gedania 1922, a reprezentacja IPN rozdawała uczestnikom obchodów folder IPN poświęcony gedanistom.

Następnie przedstwiciele IPN Gdańsk zapalili znicze na grobach gedanistów na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na gdańskiej Zaspie.

***

Cmentarz Ofiar Zbrodni Niemieckich na Zaspie to nie tylko ogromna nekropolia o tragicznej historii, w której zapisano losy wielu tysięcy Polaków zamordowanych przez Niemców. To miejsce szczególnej pamięci o kilkuset najbardziej znanych, najaktywniejszych polskich działaczach, jak np. dr Franciszek Kręcki, poseł Antoni Lendzion, czy ks. (dziś już błogosławiony) Franciszek Rogaczewski z Gdańska, czy ks. senator Feliks Bolt spod Kowalewa Pomorskiego, ale to także piękne architektonicznie i przyrodniczo miejsce Pamięci. O tej porze roku szczególnie piękne urodą starych drzew. 

Spacerując po tej nekropolii można na sześciu panelach tablic informacyjnych IPN (są też w sieci) poczytać o strasznej historii II wojny światowej z naszej, gdańskiej i szerzej pomorskiej  perspektywy. 

do góry