Nawigacja

Aktualności

Uroczyste odsłonięcie trzech tablic pamiątkowych poświęconych działaczom Wolnych Związków Zawodowych i „Solidarności” – Gdańsk, 31 sierpnia 2020

Wydarzenie z udziałem prezesa IPN dr. Jarosława Szarka odbyło się w ramach 40. rocznicy powstania „Solidarności”.

W Gdańsku 31 sierpnia prezes IPN dr Jarosław Szarek uroczyście odsłonił trzy tablice pamiątkowe przygotowane przez OBUWiM IPN Gdańsk poświęcone działaczom Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i Solidarności.

Licznie zebrani mieszkańcy Pomorza, bliscy, przyjaciele, dawni opozycjoniści, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych jako pierwszej oddali hołd Alinie Pienkowskiej-Borusewicz.

– Alina Pienkowska miała piękny życiorys. Jako młoda osoba wybrała zawód pielęgniarki. To wymowne, bo oznaczało obecność z drugim człowiekiem, człowiekiem cierpiącym, słabym, ogarniętym strachem. Później dołożyła do tego inne wybory. Był to wybór niezgody na kłamstwo, krzywdę, na prześladowania ludzi, którzy nie godziliśmy się ze złem systemu komunistycznego – podkreślił na wstępie prezes IPN.

– Dzięki swojej odwadze, postawie, dawała przykład. To za nią szli inni. Nigdy nie była obojętna wobec ludzkiej krzywdy. Rzeczą naturalną było więc to, że znalazła się wśród założycieli Solidarności – dodał.

– Ona przegrała walkę z chorobą nowotworową. Ale zwyciężyła w innej walce – z nowotworem XX wieku, jakim był system komunistyczny. Ona sobą tworzyła te przeciwciała, które ten system pokonały. Wierność prawdzie, godności, wolności. Dzięki temu mamy wolną i niepodległą Polskę. Niech pani Alina inspiruje kolejne pokolenia Polaków, by szli drogą wyznaczoną przez wartości Sierpnia’80 – zakończył.

Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu, dawny opozycjonista, mąż Aliny Pienkowskiej, podziękował Instytutowi Pamięci Narodowej za przygotowanie upamiętnienia.  

– Dziękuję również wszystkim przyjaciołom z „tamtych lat”, którzy tutaj przyszliście i byliście ze mną w tym dniu. Pamiętajmy o Alinie, która na pewno, gdyby żyła, pamiętała by o nas wszystkich – dodał.   

Następnie, w obecności najbliższej rodziny, działaczy Ruchu Młodej Polski i Solidarności, prezes IPN odsłonił kolejne dwie tablice poświęcone Magdalenie Modzelewskiej-Rybickiej oraz Janowi Koziatkowi.

– Jestem dzisiaj niezwykle wzruszony i dziękuję IPN za tę piękną inicjatywę. Upamiętnianie osób zasłużonych dla miasta Gdańska, Polski, niepodległości jest potrzebną i dobrą rzeczą. Mieszkam na parterze budynku, gdzie wisi tablica. Obserwuję jak wiele osób podchodzi i czyta jej treść. Magda była wspaniałą osobą, kobietą i matką – mówił Mirosław Rybicki, mąż Magdaleny Modzelewskiej-Rybickiej.

– Magdalena Modzelewska-Rybicka zapłaciła wysoką cenę za swoją postawę. Bo bycie solidarnym w okresie PRL, kosztowało. A ona nigdy nie pozostawiła tych, którzy szli ku drodze do wolności – podkreślił prezes IPN.

– Jeśli się szuka wzorca osoby, który kieruje się bezinteresowną dobrocią, o niezwykłym wrażliwym sumieniu, troską o innych, to takim wzorcem była właśnie Magda. Sama ciężko chora, opiekowała się drugim człowiekiem – wspominał przyjaciółkę Aleksander Hall.

Uroczystość zwieńczyło odsłonięcie tablicy Jana Koziatka.

– Dzisiejszy poranek jest wędrówką przez dzieje Polski końca XX wieku. Nie byłoby zwycięstwa Solidarności, gdyby nie tacy ludzie jak Jan Koziatek – zaznaczył dr Jarosław Szarek.

– Tata był patriotą, kochał Polskę, jak swoje czwarte dziecko. W walce z systemem komunistycznym poświęcił całe swoje życie. W tej walce myślał o nas, o rodzinie. Jego pragnieniem było, abyśmy mieli lepsze życie – wspominała Jana Koziatka, córka Kamila Szymańska.

Głos zabrał także siostrzeniec Dariusz Kardas.

Wydarzenie z udziałem prezesa IPN dr. Jarosława Szarka odbyło się w ramach 40. rocznicy powstania Solidarności. Uroczystość poprowadzili Katarzyna Lisiecka, naczelnik OBUWiM IPN Gdańsk oraz prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk. W odsłonięciu tablic uczestniczyli m.in. Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Marek Jurek, Krzysztof i Błażej Wyszkowscy, Aleksander Hall, Maciej Grzywaczewski i inni. Tablice poświęcił i modlitwę odmówił ks dr Maciej Kwiecień, dyrektor Radia Plus.

  • Alina Pienkowska-Borusewicz (ul. Fitelberga 8) była działaczką WZZ Wybrzeża, redaktorką niezależnego pisma WZZ „Robotnik Wybrzeża”, członkinią Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej w Sierpniu’80, sygnatariuszką Porozumień Sierpniowych.
  • Magdalena Modzelewska-Rybicka (al. Wojska Polskiego 20) współpracowała z Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela, współzakładała Studencki Komitet Solidarności Wyższych Uczelni Trójmiasta, była współzałożycielką Ruchu Młodej Polski.
  • Jan Piotr Koziatek (ul. Leśny Stok 4) był współpracownikiem WZZ, członkiem opozycji, który działał na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności oraz respektowania praw człowieka w PRL, przewodniczącym Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” w Stoczni Gdańskiej. Zatrzymany po 13 grudnia 1981 r., prawie rok spędził w ośrodku odosobnienia w Strzebielinku.

 

 

 

PROGRAM
31 sierpnia 2020 (poniedziałek), Gdańsk
  • godz. 9.00 – uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej śp. Aliny Pienkowskiej-Borusewicz (1952–2002) (ul. Fitelberga 8)
  • godz. 9.45 – uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej śp. Magdaleny Modzelewskiej-Rybickiej (1954–2016) (ul. Wojska Polskiego 20)
  • godz. 10.30 – uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej śp. Jana Koziatka (1942–2017) (ul. Leśny Stok 4)

W uroczystości weźmie udział prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Należy podkreślić, że tablice stanowią część szerszego cyklu poświęconego działaczom „Solidarności” i Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Do tej pory Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walki i Męczeństwa IPN w Gdańsku (inicjator i wykonawca tablic) odsłoniło siedem upamiętnień. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć tutaj. 

do góry