Nawigacja

Aktualności

„Gdyńscy Komunardzi” – premiera audiobooka IPN ze wspomnieniami Andrzeja Kołodzieja – Gdynia, 14 sierpnia 2020

W najnowszym audiobooku IPN z cyklu „Pamiętniki do słuchania” usłyszymy, jak w sierpniu 1980 roku rodziła się w Polsce Solidarność. Autorem wspomnień z tamtych dni jest Andrzej Kołodziej. Bezkompromisowy i przez wiele lat zapomniany przywódca strajku w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni.

Najnowszy audiobook IPN to unikatowa opowieść o strajku w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni z sierpnia 1980 roku. Niewiele jest pamiętników, które tak jak „Gdyńscy Komunardzi” oddają ducha tamtych wydarzeń i ukazują, jak dzień po dniu rodziła się w Polsce „Solidarność”.

Na czele protestu gdyńskich robotników stanął sam autor wspomnień – Andrzej Kołodziej. Opozycjonista i działacz Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, który przyjechał z Gdańska do Gdyni z zadaniem wzniecenia strajku. Jego misja zakończyła się sukcesem. Był to fakt niezwykły, ponieważ dokonał tego w pierwszym dniu swojej pracy w stoczni, i to mając zaledwie 21 lat. To w wyniku m.in. jego zdecydowanej postawy nie doszło do wygaszenia protestów na Wybrzeżu.

Stocznia Gdyńska niesłusznie pozostaje dziś w cieniu Stoczni Gdańskiej. To właśnie w Gdyni – po raz pierwszy w PRL – robotnicy zażądali od władz komunistycznych zalegalizowania wolnych związków zawodowych.

Strajk sierpniowy w stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni był najczystszym zalążkiem autentycznej robotniczej rewolucji. To Stocznia Gdynia, jako pierwszy strajkujący zakład, zażądała wolnych związków zawodowych i pierwsza wystąpiła z postulatami politycznymi. Nie uwikłaliśmy się w intrygi polityczne z dyrekcją. Nasza postawa była jasna i czysta, byliśmy zdecydowani walczyć o wyznawane przez nas wartości. I tego oczekiwaliśmy od innych.

W audiobooku można usłyszeć utwór „Piosenka dla córki” w przejmującej interpretacji Janusza Radka oraz oryginalne nagrania dźwiękowe ze strajku.

 

Publikacja zawiera:

  • płytę (1) Andrzej Kołodziej Gdyńscy Komunardzi,
  • książeczkę z biogramem Andrzeja Kołodzieja, ilustrowaną zdjęciami z jego bogatej kolekcji.

 

***

„Pamiętniki do słuchania” to seria audiobooków IPN, w których ukazujemy ważne momenty z historii Polski widziane oczami świadków wydarzeń. Łączy ich patriotyzm, bezkompromisowa walka o niepodległą Ojczyznę oraz takie wartości jak wolność, prawda i solidarność. Dziś są często niesłusznie zapomniani.

W pierwszej części przypomnieliśmy postać Wacława Lipińskiego – żołnierza Legionów Polskich, oficera Wojska Polskiego – i jego dziennik ukazujący codzienny heroizm oblężonej w 1939 roku Warszawy.***

***

W premierze audiobooka wzięli udział prezes IPN dr Jarosław Szarek oraz dyrektor Biura Edukacji Narodowej Adam Hlebowicz. O wydawnictwie opowiedział również autor audiobooka. Premiera była transmitowana na żywo na kanale IPNtv.

do góry