Nawigacja

Aktualności

Album „…mają prawo do pamięci Narodu”

W publikacji podkreślono wkład Instytutu Pamięci Narodowej w upamiętnieniu admirała Józefa Unruga i jego podkomendnych.

2 października 2018 r. na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni odbył się uroczysty państwowy pogrzeb śp. admirała floty Józefa Unruga i jego małżonki Zofii Unrug. Szczątki państwa Unrugów zostały sprowadzone do Polski po trwających niemal trzy lata przygotowaniach, którymi kierował komitet powołany w tym celu przy Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. W jego skład weszli przedstawiciele rodzin śp. admirała, jego podwładnych i towarzyszy broni, BBN, Instytutu Pamięci Narodowej, Miasta Gdyni, Ministerstwa Obrony Narodowej – w tym Marynarki Wojennej RP, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Zadaniem komitetu było przede wszystkim stworzenie warunków do wypełnienia woli testamentowej śp. adm. floty J. Unruga, który, przebywając na emigracji we Francji, przed swoją śmiercią zastrzegł, że sprowadzenie jego szczątków do Polski i oficjalny pogrzeb „jest jedynie możliwy, jeżeli uprzednio lub równocześnie zostaną podobnie uczczeni jego koledzy, oficerowie Marynarki Wojennej RP, którzy – niewinnie straceni lub zmarli w więzieniu, a następnie pośmiertnie zrehabilitowani – mają prawdo do pamięci Narodu”. Na liście wspominanych przez admirała marynarzy znalazło się 21 nazwisk.

Spełnienie głównych warunkach okazało się możliwe dopiero w 2013 r. – po odnalezieniu i zidentyfikowaniu przez Instytut Pamięci Narodowej szczątków kontradmirałów Stanisława Mieszkowskiego i Jerzego Staniewicza oraz komandora Zbigniewa Przybyszewskiego w kwaterze „Ł” na tzw. Łączce, na warszawskich Powązkach.

(fragment słowa wstępnego)

do góry