Nawigacja

Aktualności

Prezes IPN: będzie nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej dotycząca zbrodni komunistycznych

„Jest konieczna i zostanie przeprowadzona”.

Nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej w zakresie przedłużenia ścigania zbrodni komunistycznych zostanie przeprowadzona. IPN stoi na stanowisku, że nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej w tym zakresie jest konieczna – podkreślił w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

Prezes IPN mówił, że czas po 1989 roku nie został w pełni wykorzystany, by całkowicie osądzić odpowiedzialnych za komunistyczne zbrodnie popełnione w PRL-u.

– Nie było woli politycznej, żeby te zbrodnie ścigać, żeby sprawcy zostali osądzeni. Niestety przez te 30 lat wielu sprawców uniknęło odpowiedzialności sądowej – już nie żyją. W wielu przypadkach nie poznamy okoliczności zbrodni. Ale jest jeszcze pamięć, działania naukowo-edukacyjne, które prowadzi Instytut Pamięci Narodowej, w tym zakresie żadnego przedawnienia nie będzie – zapewnił prezes Instytutu.

Jarosław Szarek wskazał jednocześnie, że „nikt nie dyskutuje o przedawnieniu zbrodni totalitaryzmu niemieckiego, nazistowskiego, dlatego zbrodnie komunistyczne nie powinny zostać przedawnione. Przez kilkadziesiąt lat istnienia PRL-u w ogóle nie mogły być ścigane, dlatego jeżeli jest jakakolwiek jeszcze możliwość, żeby wymierzyć w ten sposób sprawiedliwość, to trzeba do tego zmierzać”.

Zapis rozmowy dostępny jest tutaj.

Polecamy także wywiad z prezesem IPN dr. Jarosławem Szarkiem „Bezkarność działa demoralizująco” oraz rozmowę z Andrzejem Pozorskim, dyrektorem Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu „Ukarać komunistycznych zbrodniarzy”, które ukazały się w „Naszym Dzienniku” (nr 127).

do góry