Nawigacja

Książki – Gdańsk

Pierwsza dekada. Aparat bezpieczeństwa w województwie gdańskim w latach 1945–1956

  • Pierwsza dekada...
    Pierwsza dekada...

Daniel Czerwiński, Pierwsza dekada. Aparat bezpieczeństwa w województwie gdańskim w latach 1945–1956, Gdańsk 2016, 556 s. + 16 s. wkł. zdj., ISBN 978-83-8098-073-0

Komunistyczny aparat bezpieczeństwa był dla rządzących powojenną Polską „mieczem i tarczą”. Jego funkcjonariusze nie tylko dostarczali informacji na temat zagrożeń czyhających na nowe władze, ale również eliminowali – często fizycznie – przeciwników rządzącej partii. Przez wiele lat o aparacie bezpieczeństwa wolno było pisać albo dobrze, albo wcale. Dziś się to zmieniło.

Niniejsza publikacja szczegółowo opisuje funkcjonowanie aparatu represji w powojennym województwie gdańskim. Jak wyglądała jego struktura? Kim byli tworzący go ludzie? Jak odnajdywali się oni w powojennej rzeczywistości Pomorza Gdańskiego? Co stanowiło dla nich największe wyzwanie? Jaka była skala represji wobec społeczeństwa? W jakich warunkach przebywali więźniowie UB? Jak zapamiętały swych oprawców ofiary systemu komunistycznego?

Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań znajdzie czytelnik w książce, która jest pierwszą tak szeroką charakterystyką działalności aparatu bezpieczeństwa na poziomie wojewódzkim.

* * *

Daniel Czerwiński (ur. 1985) – doktor nauk humanistycznych, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku. Interesuje się historią najnowszą Pomorza i aparatem bezpieczeństwa w Polsce Ludowej. Autor kilkunastu publikacji naukowych i popularnonaukowych. Członek zespołu redakcyjnego albumu Mapa terroru. Śladami zbrodni komunistycznych w województwie gdańskim w latach 1945–1956 (Gdańsk 2016).

Książka jest 59 tomem opublikowanym w ramach serii wydawniczej gdańskiego oddziału IPN.

Publikacja nagrodzona pierwszą nagrodą – „Remusową Karą” – w kategorii „opracowania naukowe i eseje” w konkursie literatury pomorskiej na XVIII Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej „Costerina 2017”.​

 

do góry