Nawigacja

Aktualności

17 września 2018 r. odbyła się pomorska premiera „Kamerdynera” – wspaniałego filmu o dramatycznych dziejach Kaszubów w I połowie XX wieku. Premiera ogólnopolska – 21 września 2018

Wszystkich zainteresowanych tłem historycznym tego arcydzieła zapraszamy także na wystawę przed gdańską siedzibą IPN pt. „Pierwsza odsłona. Zbrodnie niemieckie na Kaszubach i Kociewiu w 1939 oraz do lektury internetowej publikacji – „Zbrodnia Pomorska 1939”.

17 września br. odbyły się pomorskie premiery epickiego arcydzieła filmowego o Kaszubach w XX wieku – najpierw w dwóch kaszubskich stolicach – Wejherowie i Gdyni. W ostatnim tygodniu września ten bardzo cenny film trafi już do wszystkich kin w Polsce. Prapremiera filmu „Kamerdyner” w reżyserii Filipa Bajona odbyła się 11 września 2018 r. w Teatrze Polskim w Warszawie z udziałem prawie całej ekipy realizującej blisko sześć lat (same zdjęcia trzy lata) ten wielki projekt (film i serial), w tym wspaniałej, gwiazdorskiej obsady aktorskiej.

Ze strony IPN w prapremierze udział wziął Prezes dr Jarosław Szarek oraz dyrektor Oddziału w Gdańsku prof. Mirosław Golon. W subiektywnej ocenie – film można tylko i wyłącznie chwalić, gdyż jest po prostu przepiękny, a zapewne serial jeszcze bardziej podkreśli już nie tylko ogromną urodę filmu, ale także zauważalne już w fabularnej, dwugodzinnej wersji – gigantyczne walory edukacyjne, bardzo cenny i potrzebny przekaz informacyjny, który niezwykle wzbogaci środki kształtowania w społeczeństwie wiedzy o ważnych aspektach historii Polski w XX wieku. To na tym szczególnie zależy Instytutowi, a zbiega się to z rozpoczęciem obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości, gdy problematyka edukacji historycznej nabiera jeszcze większego znaczenia.

W tym filmie, którego ramy chronologiczne wyznaczają lata 1900–1945 w sposób niezwykle sugestywny i właściwy przedstawiono m.in. długą genezę i ludobójcze zrealizowanie przez Niemców, nie tylko tych spoza granicy ale także przez wielu miejscowych, z polskim obywatelstwem – Zbrodni Pomorskiej 1939. W efekcie tych okrutnych masowych mordów, w Lasach Piaśnickich, Lasach Szpęgawskich i setkach innych miejsc, Kaszuby utraciły znaczną część swoich najbardziej wykształconych, najbardziej ofiarnych i aktywnych społecznie elit, które tak znacząco przyczyniły się do przetrwania polskości na Kaszubach i do wywalczenia Niepodległości, która rozpoczęła się w tym przepięknym regionie Polski w lutym 1920 roku. Warto ten film zobaczyć oczywiście także dla pięknego obrazu miłości dwojga młodych mieszkańców Pomorza, dla prześlicznych plenerów i charakteryzacji.

Dla osób chcących lepiej zrozumieć niektóre aspekty tła historycznego polecamy kilka wystaw. Przygotowaną przez Oddział IPN w Gdańsku – Pierwsza Odsłona. Okupacja i zbrodnie niemieckie na Kaszubach i Kociewiu w 1939 r., która była zaprezentowana na warszawskiej prapremierze filmu 11 września, a teraz stoi przed gdańską siedzibą IPN na al. Grunwaldzkiej 216. Warto zajrzeć też na wystawę o Polakach w Wolnych Mieście Gdańsku przygotowaną przez pracowników Muzeum Stutthof, która od 2 września jest prezentowana w Sztutowie, a w październiku będzie już w Gdańsku. Ze stron internetowych IPN w Gdańsku można też pozyskać książeczką autorstwa dr Moniki Tomkiewicz, dr Izabeli Mazanowskiej i dra Tomasza Cerana Zbrodnia Pomorska 1939, która w doskonały sposób przybliża problematykę bardzo ważnego w filmie „Kamerdyner” tragicznego wątku związanego z okresem II wojny światowej i niemieckim ludobójstwem na polskiej ludności Pomorza.

 

43. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW FABULARNYCH

Szesnaście filmów powalczy o Złote Lwy i Srebrne Lwy na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Jest też nominacja dla „Kamerdynera” – gronie najlepszych polskich filmów fabularnych znalazł się obraz Filipa Bajona. To opowieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami – historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia. Jest wielka miłość, nienawiść, ale i walka o niepodległość oraz miejsce Kaszubów na mapie Polski.

Wśród obrazów nominowanych do Konkursu Głównego 43. FPFF są też m.in. głośna „Zimna wojna" nagrodzona Złotą Palmą w Cannes oraz „Twarz" Małgorzaty Szumowskiej, która otrzymała za ten film Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie. Z kolei w Konkursie Inne Spojrzenie, w którym przyznawany jest Złoty Pazur, znalazło się osiem filmów.

 

POMORSKI AKCENT W GDYŃSKIM KONKURSIE

„Kamerdyner" opowiada historię Mateusza Krola (Sebastian Fabijański), kaszubskiego chłopca, który po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss (Anna Radwan). Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów Marita (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się miłość. Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke (Janusz Gajos), bohater wzorowany na Antonim Abrahamie, który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol jej gospodarczego sukcesu – Gdynię. Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść. Wybucha II wojna światowa. W Lasach Piaśnickich naziści dokonują mordu na ludności cywilnej – pierwszego ludobójstwa tej wojny.

Wśród aktorów zobaczymy m.in. Janusza Gajosa, Adama Woronowicza, Annę Radwan, Borysa Szyca, Kamillę Baar i Sławomira Orzechowskiego. Film wyreżyserował Filip Bajon. Plenery kręcono m.in. w Gdańsku, Pucku, Helu, Piaśnicy, Karwi czy Wejherowie. „Kamerdyner" premierę będzie miał 17 września 2018 r. podczas festiwalu w Gdyni.

„Kamerdyner” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami i opowiedziana z epickim rozmachem historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia. Mateusz Krol (Sebastian Fabijański), kaszubski chłopiec, po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss (Anna Radwan). Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów Marita (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się miłość. Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke (Janusz Gajos), który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol jej gospodarczego sukcesu Gdynię. Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narastają niechęć i nienawiść. Wybucha II wojna światowa. W Lasach Piaśnickich naziści dokonują mordu na ludności cywilnej – pierwszego ludobójstwa tej wojny.

Film „Kamerdyner” w reż. Filipa Bajona w kinach w całej Polsce od 21 września. W rolach głównych: Janusz Gajos, Sebastian Fabijański, Marianna Zydek, Adam Woronowicz, Anna Radwan, Borys Szyc, Łukasz Simlat, Daniel Olbrychski, Kamilla Baar-Kochańska, Marcel Sabat, Diana Zamojska oraz Sławomir Orzechowski.

do góry