Nawigacja

Aktualności

Ogólnopolska premiera filmu „Piaśnica” – Warszawa, 10 grudnia 2018

W spotkaniu uczestniczyli pracownicy IPN Gdańsk współpracujący z Muzeum Piaśnickim.

„Piaśnica” – film o masowych egzekucjach, głównie polskiej ludności cywilnej na Pomorzu, rozpoczętych jesienią 1939 r. przez Niemców, miał swoją ogólnopolską premierę 10 grudnia w warszawskim Multikinie „Złote Tarasy”.

Film w reżyserii Mariusza Sławińskiego zrealizowany został przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie, a sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dokument powstał w ramach cyklu „Młyny historii”.

Składający się z dwóch ok. 25-minutowych odcinków film wzbogacony został archiwaliami fotograficznymi i filmowymi, scenami fabularyzowanymi i animacją.

W premierowym pokazie filmu uczestniczyli prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN oraz dyrektor BEN Adam Hlebowicz. 

IPN Gdańsk reprezentowali m.in. dr Monika Tomkiewicz, dr Izabela Mazanowska, dr Tomasz Ceran, prof. Piotr Niwiński, Mateusz Kubicki, dr Dariusz Burczyk, naczelnik OKŚ w Gdańsku prokurator Tomasz Jankowski oraz naczelnik oddziałowego archiwum IPN Gdańsk Justyna Pazda.

IPN Gdańsk obecnie dysponuje znacznym zasobem materiałów na temat Zbrodni Piaśnickiej, które są systematycznie użyczane Muzeum Piaśnickiemu.

Ponadto Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku od 2011 roku prowadzi postępowanie, które w końcowym etapie ukaże nowe spojrzenie na dane o liczbie ofiar. Prokuratorzy próbują także ustalić nieznane dotąd okoliczności mordów oraz jak najpełniejszą imienną listę zamordowanych.  

– W ramach tego śledztwa i niezależnie od niego nasi historycy prowadzą badania naukowe dotyczące tego, co wydarzyło się w Piaśnicy. Wynikami tych ustaleń dzielimy się z Muzeum Piaśnickim wspierając je w różnorodnych działaniach – podkreśla prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.

Pierwszy kaszubski pokaz filmu odbędzie się najprawdopodobniej 28 grudnia 2018 r. 


Niemcy rozpoczęli masowe egzekucje w lesie w Piaśnicy w połowie października 1939 r. Hitlerowcy zamordowali tam głównie przedstawicieli polskiej inteligencji: nauczycieli, wojskowych, urzędników, duchownych, działaczy społecznych i politycznych z Pomorza Gdańskiego, ale także cudzoziemców, w tym pacjentów niemieckich szpitali psychiatrycznych przywożonych pociągami z III Rzeszy.

Dla zatarcia śladów zbrodni Niemcy sprowadzili więźniów z obozu koncentracyjnego Stutthof, którzy latem i jesienią 1944 r. musieli wydobywać ze zbiorowych grobów zwłoki ofiar i je palić. Trwało to kilka tygodni. Po wykonaniu pracy więźniów rozstrzelano, a ich ciała spalono i pochowano w lesie.

do góry