Nawigacja

Aktualności

Odznaczenie dla Arkadiusza Kazańskiego z gdańskiego oddziału IPN – Warszawa, 6 czerwca 2018

W siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie dr Jarosław Szarek, prezes IPN, wręczył Arkadiuszowi Kazańskiemu (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku) Brązowy Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w uznaniu zasług w badaniach i popularyzacji najnowszej historii Polski.

A. Kazański ma w swoim dorobku m.in. powszechnie cenioną wystawę o Annie Walentynowicz, liczne wystąpienia naukowe i popularne o dziejach ostatnich dekad PRL, a także publikacje dotyczące m.in. historii opozycji politycznej (w tym dziejów Wolnych Związków Zawodowych), represji w okresie stanu wojennego oraz ponad 500 haseł w „Encyklopedii Solidarności”. Obecnie kończy pisać rozprawę doktorską poświęconą historii Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.

W drodze do Warszawy na uroczystość wręczenia odznaczenia A. Kazański wraz z dyrektorem IPN Oddział w Gdańsku prof. Mirosławem Golonem oraz Krzysztofem Drażbą, naczelnikiem OBEN, złożył kwiaty w Miłomłynie pod pomnikiem Danuty Siedzikówny „Inki” (3 IX 1928 – 28 VIII 1946).

– To najbardziej znana sanitariuszka polskiej antykomunistycznej konspiracji niepodległościowej, która oddała swoje młode życie za wolną Polskę. Tak jak wcześniej jej wspaniała mama Eugenia – zamordowana przez okupantów niemieckich w 1943 r. za współpracę z Armią Krajową, a także jej dzielny tata, leśniczy Wacław Siedzik, wywieziony przez NKWD na Sybir w 1940 r. Później udało mu się w 1942 r. wydostać z gen. Andersem do Persji, gdzie zmarł z wycieńczeni po pobycie w sowieckich katowniach – przypomina prof. M Golon.

do góry