Nawigacja

Aktualności

72. rocznica śmierci od ubeckiej kuli wspaniałego żołnierza Gryfa Pomorskiego i Armii Krajowej – Janka Sikorskiego (24 V 1922 – 3 VI 1946)

Lipinki pamiętają o swoich bohaterach.

  • Pomnik dedykowany Żołnierzom Wyklętym w Lipinkach

Komunistyczne represje wobec mieszkańców sławnych z niepodległościowych tradycji Lipinek w gminie Warlubie (pow. Świecie) trwały już od pierwszych tygodni po wkroczeniu Armii Czerwonej i NKWD na te tereny w lutym 1945 roku. Rok czerwonego terroru wywoływał ogromne dążenie do oporu. Wiosną 1946 roku na terenie Lipinek miała miejsce jedna ze słynniejszych w ówczesnym województwie pomorskim prób przeciwdziałania krzywdzie.

W odpowiedzi na aresztowania grupy mieszkańców, w tym proboszcza parafii Lipinki ks. Sylwestra Konczala, oddział partyzancki V Wileńskiej Brygady AK dowodzony przez Władysława Chelińskiego „Małego” podjął próbę odbicia z rąk UB zatrzymanych. W starciu z funkcjonariuszami Urzędu Bezpieczeństwa 3 czerwca 1946 roku śmierć poniósł młody leśniczy i żołnierz Janek Sikorski „Wilk”. Wywodził się z rodziny o pięknych patriotycznych tradycjach. Jego ojciec Franciszek był ochotnikiem w wojnie polsko-bolszewickiej, a w czasie okupacji niemieckiej za odmowę przyjęcia niemieckiej listy narodowej został przez okupantów pozbawiony gospodarstwa rolnego. Od wielu lat rozwija się pamięć o sławnej potyczce pod Lipinkami z 3 czerwca 1946 roku, w której zginęło także pięciu funkcjonariuszy, w tym dowódca grupy operacyjnej UB/MO. Kilka lat temu udało się wybudować w Lipinkach pomnik dedykowany dzielnym żołnierzom antykomunistycznej konspiracji niepodległościowej, w tym młodemu Jankowi Sikorskiemu. Co roku na cześć dzielnych Żołnierzy Wyklętych organizowane są w Lipinkach uroczystości, które służą utrwaleniu pamięci o naszych bohaterach. W tym roku odbędą się w sobotę 2 czerwca.  

Warto wspomnieć, że niewielkie Lipinki zasłynęły w XX wieku bohaterami, którzy oddali życie za Boga i Ojczyznę. W 1892 roku urodził się w Lipinkach Błogosławiony męczennik ks. Franciszek Rogaczewski, dzielny kapłan zaangażowany w życie Polaków w Gdańsku w okresie międzywojennym. O świcie 1 września aresztowany przez okupantów i uwięziony  w KL Stutthof, zamordowany przez Niemców 11 stycznia 1940 roku. Osiem lat po tym wspaniałym kapłanie urodziła się w Starej Hucie w parafii Lipinki (8 lutego 1906 roku) Leokadia Matuszewska – siostra zakonna ze Zgromadzenia Najświętszej Rodziny z Nazaretu. 1 sierpnia 1943 roku została przez Niemców rozstrzelana w okolicach Nowogródka wraz z 10 innymi siostrami Nazaretankami. Wszystkie one zostały beatyfikowane w 2000 roku.

Program uroczystości upamiętniających Janka Sikorskiego „Wilka” dostępny jest na stronie IV Biegu Szlakiem Leśnych w Lipinkach.

do góry