Nawigacja

Aktualności

III edycja Biegu Szlakiem Leśnych – Lipinki, 3 czerwca 2017

3 czerwca br. odbył się III Bieg Szlakiem Leśnych, którego celem było oddanie hołdu żołnierzom września 1939 r., żołnierzom Polski Podziemnej i Żołnierzom Niezłomnym, uhonorowanie pamięci księży, leśników i mieszkańców Lipinek represjonowanych i zamordowanych przez niemieckich i komunistycznych oprawców oraz uczczenie rocznicy potyczki pod Lipinkami, która miała miejsce 3 czerwca 1946 roku.

W biegu wzięły udział 142 osoby (140 ukończyły bieg). Na pierwszym miejscu był Damian Kłopotek z czasem 00:43:16 (z klubu „Packman Team”). W biegu wzięli również udział przestawiciele IPN. Najszybszym sposród Panów był Mirosław Sprenger, w wśród naszych Pań Izabela Mazanowska. Pełna lista wyników dostępna jest na stronie internetowej organizatora.

Uczestnicy zmagań sportowych oraz kibice mieli możliwość zapoznać się z wystawą udostępnioną przez bydgoski IPN pt. „Nie jesteśmy żadną bandą. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. 5. Wileńska Brygada Armii Krajowej na Pomorzu”. Przygotowaliśmy także stoisko edukacyjne, gdzie dostępne były gry historyczne oraz projekcje filmów dokumentalnych. Również pakiety startowe dla zawodników zostały wzbogacone o publikacje wydane przez IPN.

Delegatura IPN w Bydgoszczy była współorganizatorem wydarzenia, które oprócz sportowego i przyrodniczego charakteru opiera się na kształtowaniu i podtrzymywaniu w lokalnej społeczności patriotycznego ducha i świadomości historycznej.

Start Biegu poprzedziło złożenie kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości w Lipinkach oraz krótki rys historyczny dotyczący potyczki pod Lipinkami, który przedstawiła dr Kamila Churska-Wołoszczak z bydgoskiego IPN.

Wydarzenie zostało dwukrotnie nagrodzone przez uczestników w głosowaniu na najlepsze imprezy biegowe w województwie kujawsko-pomorskim.

do góry