Nawigacja

Aktualności

IV Krajowa Defilada Pamięci Żołnierzy Niezłomnych – Gdańsk, 4 marca 2018

Od 23 lutego do 10 marca 2018 roku odbywają się uroczystości i wydarzenia związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 4 marca ulicami Gdańska przeszła IV Krajowa Defilada Pamięci Żołnierzy Niezłomnych.

Wzięło w niej udział ponad 170 rekonstruktorów, wiele pojazdów wojskowych, a przede wszystkim mieszkańcy naszego miasta. Na Długim Targu odbyła się ceremonia złożenia meldunków generałowi Władysławowi Andersowi przez dowódców formacji wojskowych, którym nie dane było po 1945 roku odbyć defilady zwycięstwa w zniewolonej przez komunistów Ojczyźnie. Wśród nich byli m.in. rekonstruktorzy z tak bliskiej nam na Pomorzu 5. Wileńskiej Brygady AK.

„Mu tutaj w Gdańsku mamy szczególne zobowiązanie, aby pamiętać o tych ludziach – powiedział o Żołnierzach Wyklętych Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN, w trakcie końcowych przemówień.

Dyrektor Hlebowicz podkreślił, że niepodległościowa młodzieżowa konspiracja po 1945 roku miała swoją ostoję właśnie tutaj, na terenie województwa gdańskiego.

Słowo do zgromadzonych wygłosili również Kazimierz Smoliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Kazimierz Janiak, dyrektor Totalizatora Sportowego w Gdańsku (jeden ze sponsorów Defilady), a także dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej (organizator poprzednich defilad, inicjator nadania alei w Gdańsku imienia Żołnierzy Wyklętych). Ceremonię poprowadził Krzysztof Drażba, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.

Wydarzenie, które rozpoczęło się od Mszy Świętej w bazylice św. Brygidy, koncelebrowanej przez ks. Infułata dr. Stanisława Ziębę, zakończyło się patriotycznymi koncertami (w tym Tadeusza „Tadka” Polkowskiego) na scenie na Długim Targu. 

***

Również 4 marca w Parku im. Ronalda Reagana na gdańskim Przymorzu odbyła się VI edycja Biegu Tropem Wilczym Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w którym uczestniczyło ponad 400 osób. Wydarzenie rozpoczął bieg honorowy na symbolicznym dystansie 1963 metrów, a w dalszej części wydarzenia zawodnicy rywalizowali na dystansie 5 i 10 km. Krótki wstęp historyczny wygłosił Artur Chomicz, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.

***

1 marca 2018 roku, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku odbył się uroczysty Apel Pamięci. Wzięli w nim udział Arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr Karol Nawrocki i grono szacownych gości. Wśród nich był przedstawiciel opozycji demokratycznej walczącej z reżimem komunistycznym, Andrzej Gwiazda.

Uroczystość rozpoczęło złożenie meldunków o gotowości pododdziałów przedstawicielowi Dowództwa Garnizonu Gdańsk podpułkownikowi Piotrowi Piątkowskiemu. Następnie głos zabrał stojący na czele delegacji Instytutu Pamięci Narodowej prof. Mirosław Golon, dyrektor oddziału w Gdańsku:

„Dlaczego oni zginęli? [...] Bo są takie wartości, za które należy oddać życie [...] My zawsze o tych bohaterach będziemy pamiętali i z naszej polskiej historii będziemy dumni” – podkreślił prof. Golon. 

Dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku w czasie przemówienia wyróżnił kilka pięknych postaci pośród Wyklętych: Danutę Siedzikównę „Inkę”, Adama Dedio, Kazimierza Piechowskiego i Łukasza Cieplińskiego, przypominając zebranym wybrane zdarzenia z ich bohaterskich życiorysów.

W dalszej części uroczystości słowo modlitwy wygłosił Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Uroczysty Apel Pamięci odczytał podporucznik Adam Tomys. W ostatniej części wydarzenia delegacje złożyły kwiaty na Cmentarzu Garnizonowym, w tym na grobach Danuty Siedzikówny „inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. Uroczystość poprowadził Krzysztof Drażba, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.

 

PROGRAM NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W ODDZIALE IPN W GDAŃSKU:

do góry