Nawigacja

Aktualności

Akcja „Zapal znicz pamięci – Znajdź bohatera!” (edycja pomorska) – 22 października 2017

22 października 2017 roku w Oddziale IPN w Gdańsku i Delegaturze w Bydgoszczy odbył się finał IX edycji akcji „Zapal znicz pamięci”.

Bohaterem tegorocznej akcji na Pomorzu był bł. ks. Franciszek Rogaczewski (1892–1940). Ksiądz Rogaczewski był polskim działaczem w Wolnym Mieście Gdańsku, członkiem zarządu i wiceprezesem Macierzy Szkolnej, proboszczem w parafii pw. Chrystusa Króla w Gdańsku – jednego z najważniejszych ośrodków życia religijnego i społecznego gdańskiej Polonii. Był kapelanem kolejarzy i pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. Aresztowany 1 września 1939 r., został rozstrzelany 11 stycznia 1940 r. w niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof.

22 października (w niedzielę) pod symbolicznym pomnikiem ks. Rogaczewskiego na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na Zaspie zapaliliśmy znicze.

 

W związku z akcją przygotowaliśmy konkursy. W pierwszym zachęcaliśmy do odszukania własnego bohatera znicza (z rejonu Pomorza) i nadesłania pracy prezentującej jego postać. Dla zwycięzców konkursu przeznaczyliśmy bezpłatne wejściówki do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Na zgłoszenia czekaliśmy do 16 października br. W drugim prosiliśmy Państwa o zdjęcia z Cmentarza na Zaspie z finałowego dnia akcji. Ten konkurs jeszcze trwa – na zgłoszenia oczekujemy do 27 października br.

Informacji w sprawach konkursowych udziela: Daniel Sieczkowski, tel. 58 8669 05 36, daniel.sieczkowski@ipn.gov.pl

 

W akcję postanowiliśmy wciągnąć młodzież. Ponieważ nie ma w Gdańsku szkoły, której patronem jest ks. Rogaczewski, zaprosiliśmy w piątek, 20 października, uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 49 im. Księdza Bronisława Komorowskiego (przy ul. Legionów 11). Udaliśmy się z nimi do parafii Parafii Chrystusa Króla w Gdańsku, gdzie swoją posługę kapłańską pełnił ks. Rogaczewski.

W salce katechetycznej o księżach: Franciszku Rogaczewskim, Bronisławie Komorowskim i Marianie Góreckim opowiedział pracowik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Piotr Szubarczyk. Lekcję uzupełnił film z cyklu „W świetle prawdy” pt. „Pomordowani w KL Stutthof”. Zakończył ją proboszcz parafii Chrystusa Króla ks. Łukasz Zakrzewski. Pokazał młodzieży kościół i miejsce, w którym ksiądz Rogaczewski został 1 września 1939 roku aresztowany.

Księża Rogaczewski, Komorowski i Górecki zginęli w KL Stutthof. Złączył ich wspólny tragiczny los. Ale (jak podkreślał Piotr Szubarczyk), byli przede wszystkim animatorami życia społecznego, kulturalnego, a nawet sportowego w Wolnym Mieście Gdańsku. Autorytet ks. Komorowskiego pogodził zwaśnionych polskich działaczy politycznych. Za swoją działalności ci polscy patrioci byli znienawidzeni przez niemieckie władze.

Na koniec zabraliśmy uczniów na Cmentarz Ofiar Hitleryzmu na Zaspie, gdzie zapaliliśmy znicze w miejscu symbolicznego pochówku naszych polskich patriotów. Jeszcze parę słów o historii tego miejsca opowiedział Piotr Szubarczyk. Na pamiątkę podarowaliśmy uczniom koszulki IPN z ks. Rogaczewskim. Dziękujemy nauczycielom ze Szkoły nr 49 za udział w lekcji.

 

O akcji informowaliśmy m.in. na antenie naszego patrona medialnego: Radia Plus. Przygotowaliśmy audycję, w której o ks. Rogaczewskim, a także programie wydarzeń opowiedzieli Piotr Szubarczyk i Daniel Sieczkowski (koordynator wydarzenia z ramienia Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku).

 

Ciekawy program akcji przygotowała również nasza Delegatura w Bydgoszczy. W tym roku jej bohaterem na terenie województwa kujawsko-pomorskiego był Józef Bednarz, jeden z pierwszych polskich psychiatrów zamordowanych przez Niemców w 1939 roku. W ramach akcji odbył się m.in. „Koleżeński Bieg Pamięci Świecie 1939–2017”, nad którym patronat honorowy objął Burmistrz Świecia Tadeusz Pogoda

 

IDEA AKCJI

IX akcja „Zapal znicz pamięci”, która w tym roku miała miejsce 22 października ma na celu przywracanie pamięci o dramatycznych losach Polaków mieszkających podczas II wojny światowej na tzw. ziemiach wcielonych do III Rzeszy, które nigdy nie przebiły się do pamięci zbiorowej. Tymczasem doświadczeniem mieszkańców zachodnich ziem II Rzeczypospolitej od pierwszego dnia agresji niemieckiej w 1939 roku był szczególnie nasilony terror i egzekucje, a także wysiedlenia i przesiedlenia, połączone z pozbawianiem własności.

Akcja „Zapal znicz pamięci” ma charakter ponadregionalny, uczestniczą w niej mieszkańcy Pomorza, Kujaw, Wielkopolski, Ziemi Łódzkiej i Śląska. Ziemie te stanowiły jedną czwartą terytorium II Rzeczypospolitej. Na tzw. ziemiach wcielonych zamordowano tylko do końca 1939 r. 40 tysięcy osób, przedstawicieli elit społeczeństwa II Rzeczypospolitej, społeczników, powstańców wielkopolskich i śląskich, nauczycieli, lekarzy, ziemian, rzemieślników, duchownych, a Niemcy, pozbawiając ich najpierw wolności, a potem życia, kierowali się przygotowanymi przed wybuchem wojny listami proskrypcyjnymi.

Akcja społeczna ma na celu uczczenie pamięci regionalnych bohaterów, których mordowano za to, że byli Polakami, patriotami, ludźmi aktywnymi społecznie – elitą narodu polskiego. Jest ona organizowana od ośmiu lat przez Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia oraz piony edukacyjne IPN w Poznaniu, Bydgoszczy, Łodzi, Katowicach i Gdańsku oraz portal dzieje.pl i Muzeum Historii Polski.

Akcja została zainaugurowana w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej, a słuchacze zostali zaproszeni do zapalenia zniczy w miejscach kaźni Polaków położonych w pobliżu ich domów oraz o przesłanie dokumentujących to zdjęć na stronę internetową Radia Merkury (obecnie Radia Poznań). W tym roku w akcje włączy się także Program I Polskiego Radia.

do góry