Nawigacja

Aktualności

Akcja „Zapal znicz pamięci” w Delegaturze IPN w Bydgoszczy – 22 października 2017

Dnia 22 października 2017 roku w ramach akcji społecznej „Zapal znicz pamięci” po raz dziewiąty będziemy przypominać o polskich ofiarach akcji eksterminacyjnej przeprowadzonej przez okupantów niemieckich w Wielkopolsce, na Pomorzu, Kujawach, Śląsku i ziemi łódzkiej – terenach, które zostały wcielone do III Rzeszy i północnym Mazowszu. Tylko do końca 1939 r. na zachodnich kresach Rzeczpospolitej Niemcy zamordowali tu około 40 tys. osób. Celem akcji jest także przypominanie o warunkach okupacyjnych na ziemiach wcielonych do III Rzeszy. 

W niedzielę 22 października o godz. 12.00 zapalmy znicze w miejscach, gdzie upamiętniono ofiary egzekucji. Lista miejsc podana jest na stronie internetowej IPN. Zachęcamy do ich odnalezienia w swojej okolicy. 

W tym roku upamiętnimy postać Józefa Bednarza, który był jednym z pierwszych polskich psychiatrów zamordowanych przez Niemców w 1939 roku. Ci wszyscy, którzy chcieliby zapalić wspólnie z nami znicz pamięci zapraszamy na „Koleżeński Bieg Pamięci Świecie 1939-2017”. Patronat honorowy nad biegiem objął Burmistrz Świecia pan Tadeusz Pogoda. 

Uczestnicy koleżeńskiego biegu na około 10 kilometrowej trasie pięciokrotnie będą zatrzymywać się w miejscach pamięci, tj. przy obelisku bohaterskich żołnierzy „Armii Pomorze”; pomniku pomordowanych nauczycieli; tablicy upamiętniającej pacjentów szpitala i dyrektora placówki Józefa Bednarza; drzewie na Dużym Rynku i pomniku pomordowanych mieszkańców Świecia. Koleżeński bieg poprzedzi zwiedzanie wystawy „Zapomniani kaci Hitlera”, która zostanie zaprezentowana w Szkole Podstawowej nr 5 im. Polskich Olimpijczyków w Świeciu. Prelegentem będzie dr Izabela Mazanowska, pracownik Biura Badań Historycznych IPN Delegatury w Bydgoszczy.

Zapraszamy także do udziału w „Koleżeńskim Biegu Pamięci w Aleksandrowie Kujawskim” współorganizowanym przez Wójta Gminy Aleksandrów Kujawski Andrzeja Olszewskiego oraz firmę Polkrys wraz z Delegaturą IPN w Bydgoszczy. 

Zapisy są możliwe TUTAJ.

Na mecie biegu w świetlicy wiejskiej w Różno–Parcele dr Tomasz Ceran (BBH IPN Delegatura w Bydgoszczy) wygłosi wykład nt. „Zbrodni Pomorskiej”. Uczestnicy biegu będą mogli zapoznać się z wystawą „Okupacja i zbrodnie niemieckie na Kujawach i Pomorzu Południowym”.

Zapal znicz w Bydgoszczy - plan uroczystości:

Zbiórka uczestników przed biurem przepustek o godzinie 11.45 (11 WOG, ul.Gdańska 147). Następnie przejście zgromadzonych pod tablicę znajdującą się na murze ogradzającym dawne koszary, informującą o istniejącym w 1939 niemieckim obozie.
1. Przedstawienie zgromadzonym idei akcji „Zapal znicz pamięci”;
2. Krótki zarys represji niemieckich z jesieni 1939 roku;
3. Niemiecki obóz dla internowanych w koszarach 15 pal, a antypolska polityka okupanta;
- charakterystyka obozu;
- przedstawienie relacji uwięzionych dotyczących warunków pobytu;
4. Złożenie zniczy pod tablicą (12.00) i przejście na teren 11 WOG; 
5. Zapalenie zniczy w miejscu upamiętniającym żołnierzy 15 pal;
6. Zamknięcie uroczystości.

Akcja jest organizowana przez Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z pięcioma rozgłośniami regionalnymi Polskiego Radia. Zapraszamy do przesyłania zdjęć dokumentujących udział w wydarzeniu na adres znicz@radiomerkury.pl i znicz@dzieje.pl.

Udział we wszystkich wymienionych aktywnościach jest nieodpłatny.

do góry