Nawigacja

Aktualności

Strona posiada nowszą wersję

Kliknij tutaj, aby przejść dalej

„Niepodległa”. Obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę – Gdańsk, 22 lipca 2017

Zapraszamy na uroczystość 100. rocznicy osadzenia Józefa Piłsudskiego i Kazimierza Sosnkowskiego w Areszcie Gdańskim. W związku z wydarzeniem przygotowaliśmy także konkurs.

  • Józef Piłsudski w czasie pobytu I Brygady Legionów na Nidą (15 marca 1915 r.)

Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek
Prezydent Ignacy Mościcki o Józefie Piłsudskim

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku zaprasza na uroczystość 100. rocznicy osadzenia przez władze pruskie w gdańskim więzieniu komendanta Legionów Polskich Brygadiera Józefa Piłsudskiego oraz Pułkownika Kazimierza Sosnkowskiego, Szefa Sztabu I Brygady Legionów.

Wydarzenie to otwiera realizację programu „Niepodległa” w latach 2017–2021 w Województwie Pomorskim, w trakcie którego uczcimy stulecie odzyskania niepodległości przez PolskęW scenariuszu uroczystości mieści się rekonstrukcja przemarszu aresztowanego Józefa Piłsudskiego i Kazimierza Sosnkowskiego od Dworca Głównego pod bramę Aresztu Śledczego. Pod umieszczoną tam Tablicą Pamiątkową odbędzie się główna część wydarzenia. Przypominamy, że ten krótki epizod był tylko przystankiem w drodze do więzienia w Magdeburgu.

 

POCZĄTEK UROCZYSTOŚCI
22 lipca 2017 r. (sobota), Gdańsk

Dworzec Główny w Gdańsku (ul. Podwale Grodzkie 1), godz. 13.00
(wstęp wolny)

Wyprowadzenie z Holu Dworca przez Patrol w umundurowaniu pruskim osób odgrywających role Józefa Piłsudkiego i Kazimierza Sosnkowskiego. W rekonstrukcji wydarzenia wezmą udział członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Marienburg, członkowie Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej i Goście.

 

PRZEMARSZ ARESZTANTÓW
Dworzec Główny w Gdańsku (ul. Podwale Grodzkie 1) – brama Aresztu Śledczego w Gdańsku (od strony ul. 3 Maja), godz. 13.00–13.30

Patrol eskortujący Józefa Piłsudskiego i Kazimierza Sosnkowskiego przejdzie historyczną trasą w otoczeniu grupy osób ubranych w stroje z początku XX wieku (z Grupy Rekonstrukcji Historycznych Garnizonu Gdańsk). Goście udają się za „aresztantami” na ul. 3 Maja i przechodzą pod bramę Aresztu.

 

GŁÓWNA CZĘŚĆ UROCZYSTOŚCI
Brama Aresztu Śledczego (od ul. 3 Maja), godz. 13.30

– otwarcie uroczystości
– odegranie Hymnu Państwowego
– powitanie uczestników, przedstawienie planu uroczystości (prezes Okręgu Gdańskiego ZP RP Tadeusz Zbigniew Pluta)
– przedstawienie historii pobytu w Areszcie Gdańskim więźniów specjalnych (mjr SW Waldemar Kowalski, historyk, pracownik Muzeum II Wojny Światowej)
– wystąpienia gości
– złożenie kwiatów pod Tablicą Pamiątkową na murze Aresztu
– odegranie Hymnu ZP RP „Pierwsza Brygada”
– złożenie kwiatów pod Tablicą Pamiątkową na murze Komendy Miejskiej Policji
– zamknięcie uroczystości

W związku z uroczystością przygotowaliśmy KONKURS. Główną nagrodą są wejściówki z przewodnikiem do Aresztu Śledczego w Gdańsku. W ramach zwiedzania udostępniona zostanie m.in. cela Józefa Piłsudskiego. Więcej informacji na naszej stronie internetowej. Polecamy także dostępne w internecie publikacje z serii IPN „Patroni naszych ulic” poświęcone Józefowi Piłsudskiemu i Kazimierzowi Sosnkowskiemu.


NA UROCZYSTOŚĆ ZAPRASZAJĄ:

  • Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Okręg Gdański
  • Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich
  • Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz
  • Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku prof. Mirosław Golon
  • Dyrektor Aresztu Śledczego w Gdańsku ppłk SW Artur Ostrowski
  • Dyrektor Oddziału PKP w Gdańsku Krzysztof Piekarski
  • Komendant Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku mł. insp. Wojciech Siwek
do góry